O Stephensonie jako pisarzu.

Moderatorzy: Nightchill, Dhuaine, Andrzej Miszkurka, Kalriem

Re: O Stephensonie jako pisarzu.

Postautor: Ciacho » 16 maja 2014, 23:46 - pt

Ja czytałem tylko "Peanatemę", ale jeśli lubisz konkretną fantastykę, która wymaga od czytającego dużo, lecz daje w zamian co najmniej dwa razy tyle, to możesz sięgać spokojnie. Jeśli nie boisz się wyzwań w postaci sporej mieszanki neologizmów, rozważań filozoficzno-kosmograficznych, koncepcji matematyczno-filozoficznych i liczby stron, która osiąga przeszło 900 stron, to książka będzie dla Ciebie. Dla mnie osobiście jest świetna. . :) Miałem szczęście w jednym czasie czytać "Inne pieśni" Dukaja i "Peanatemę". Szczerze mówiąc nie wiem, która lepsza, bo obie wgniatają w fotel i fan fantastyki musisz obowiązkowo je łyknąć. : )
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” -Wisława Szymborska

„To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.” -Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Ciacho
Cthulhu

Postautor: Ciacho » 17 czerwca 2014, 23:46 - wt

Książka warta poznania ze wszech miar. Cena zwraca się co najmniej dwukrotnie. Rzadko kiedy zdarza mi się, żebym po pierwszej przeczytanej książce nabrał tak mocnego zaufania do autora, a tu bez zastanowienia kupiłem "Cryptonomicon" i kupię cały cykl barokowy. Co do reszty zobaczymy, niedługo sprawdzam "Cryptonomicon" i mam oczekiwania jeszcze większe, niż przy "Peanatemie", które zostały zresztą spełnione. :)
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” -Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Ciacho
Cthulhu

Postautor: grubshy » 06 sierpnia 2014, 23:46 - śr

IMHO ten Pan, ma czasem problemy z zakonczeniami ksiazek. Nie to, ze zawsze oczekuje, ze wszystkie watki zostana zamkniete, wszelakie niejasnosci lopatologicznie wytlumaczone. Ba, sa nawet pisarze (np. Brzezinska czy Clavell), ktorzy potrafia to wykorzystac i stworzyc wrazenie, ze poznalismy tylko fragment opowiesci a cala historia gdzies, tam nadal sie toczy.
Niestety u Stephensona po 'Zamieci' czy 'Cryptonomiconie' mam zamiast tego odczucie, ze ktos ukradl mu kilka ostatnich stron rekopisu...
We are the Dwarfs. You will be decapitated. Resistance is futile.
Awatar użytkownika
grubshy
Wielki AQ

Postautor: bio » 02 kwietnia 2015, 23:46 - czw

Zacząłem od Snow Crash. I to była jazda z nie tej Ziemi. Kilka lat potem na Polconie 99 siedzieliśmy w parę osób na jakimś obiadku. Główna osoba w towarzystwie - Lech Jęczmyk. Pada pytanie, co sądzi o przekładzie akurat wydanym? Popatrzył na mnie ( a byłem jedyną mu nieznaną osobę w towarzystwie) i spytał - a czy jest wśród nas tłumacz? Nie. Ten facet nie wiedział co robi - stwierdził. Na pewno Jęczmyk wie lepiej, ale ja nie odczułem wielkiego dysonansu między oryginałem, a spolszczeniem, bo tak należy określać tego rodzaju próby przekładów pełnych neologizmów tekstów z innego języka. Do dzisiaj jest to dla mnie jego najlepsza powieść. Niesamowita świeżość. Następne tchną wielką erudycją i inteligencją. Ciekawe, ale nie sprawiają, że sikasz zanim rozepniesz rozporek.
Awatar użytkownika
bio
Pisarczyk

Postautor: Krzysiek » 02 kwietnia 2015, 23:46 - czw

Piszesz o świeżości "Zamieci" z punktu widzenia "wtedy" czy "dziś"? Bo akurat gdzieś mi mignęło raz czy dwa w opiniach na temat tej powieści, że się nieco zestarzała.
Ja niedawno skończyłem "Diamentowy wiek". No zgoda, sikam w sposób cywilizowany ale wrażenia z lektury są przednie. Szczególnie jeśli chodzi o koncepcje, pomysły i świat bo fabularnie bywa nieco chaotycznie i zakończenie jakby lekko od siekiery. Chyba jednak troszkę żałuję, że wypadła z MAGowych planów bo do UW pasowała by znakomicie.
Awatar użytkownika
Krzysiek
Asimov

Postautor: grubshy » 02 kwietnia 2015, 23:46 - czw

Zwykle takie zarzuty, pojawiaja sie wtedy gdy technologia / historia pojda w inna strone niz autor to opisal.
Jesli nie przeszkadzaja Ci sieciowe wyscigi na motorach,mafia dostarczajaca pizze czy hackowanie wirtualna katana to nie powinienes byc zawiedziony. Zakonczenie takze 'od siekiery' - ale Stephenson zawsze tak ksiazki konczy (poza Cyklem Barokowym, gdzie chyba ktos go zmusil do napisania epilogow : )
Awatar użytkownika
grubshy
Wielki AQ

Postautor: Alia » 03 kwietnia 2015, 23:46 - pt

Cóż, jeśli chodzi o tłumaczenie, to Lech Jęczmyk miał rację. Tłumaczenie Stephensona wyszło momentami niezgrabnie. Dowozicielator? Bud jako Pączek (to już Diamentowy Wiek, ale tłumacz ten sam)? Zdecydowanie przydałby się ktoś, kto lepiej czuje klimaty cyberpunkowe.
Alia
Mistrz Pióra

Postautor: ItaloScorpion2 » 03 kwietnia 2015, 23:46 - pt

Alia pisze:Dowozicielator?

Dowozicielator rządzi!!
ItaloScorpion2
Przechodzień

Postautor: Moore » 06 kwietnia 2015, 23:46 - pn

Zastanawiałem się przy lekturze... Jak jest "dowozicielator" w oryginale?
Moore
Mistrz Pióra

Postautor: grubshy » 06 kwietnia 2015, 23:46 - pn

Deliverator.
Awatar użytkownika
grubshy
Wielki AQ

Postautor: Nausicaa » 06 kwietnia 2015, 23:46 - pn

Bogowie, to się chyba nazywa Ponglish :D
Awatar użytkownika
Nausicaa
Skryba

Postautor: bel_e_muir » 22 kwietnia 2015, 23:46 - śr

Ja z kolei postanowiłam sobie zakupić Reamde, bo opinie na temat tej książki są tak różne, że aż muszę sobie sama wyrobić zdanie :wink: A że cena też znośna (13,40 zł), to w przypadku zawodu nie będzie dużej straty.
Awatar użytkownika
bel_e_muir
Pisarczyk

Postautor: Ciacho » 22 kwietnia 2015, 23:46 - śr

Ostatnio gdzieś na forum wyczytałem, że Peanatema była w Carrefourze za 15 zł. :shock:

Awatar użytkownika
Ciacho
Cthulhu

Postautor: bel_e_muir » 22 kwietnia 2015, 23:46 - śr

Ciacho pisze:Ostatnio gdzieś na forum wyczytałem, że Peanatema była w Carrefourze za 15 zł. :shock:

Serio? :shock: O matko, to ja pędzę. Może jeszcze się jakaś sztuka ostała...
Awatar użytkownika
bel_e_muir
Pisarczyk

Postautor: Ciacho » 22 kwietnia 2015, 23:46 - śr

Doszukałem się posta, o tej informacji, i był on z dnia 10 kwietnia. Daj znać, czy się udało. ;)

Awatar użytkownika
Ciacho
Cthulhu

Poprzednia

Wróć do Neal Stephenson