Ian Cameron Esslemont

Piszcie o wszystkich których kochacie, cenicie, podziwiacie...

Moderatorzy: Nightchill, Dhuaine, Andrzej Miszkurka, Kalriem

Re: Ian Cameron Esslemont

Postautor: Typical_troll » 27 lutego 2016, 23:46 - sob

Po zaledwie dwóch dniach skończyłem najnowszą książkę Esslemonta. Zdecydowanie mogła być grubsza. W odróżnieniu od poprzednich książek ICE'a nie ma tutaj wielu wątków mozolnie zmierzających ku sobie by połączyć się w ostatnich rozdziałach. Jest kilkoro narratorów (Dorin czyli przyszły Tancerz, znany z PKG czarodziej Jedwab, Siostra Zimnych Nocy vel Nightchill oraz Iko czyli przyszła Blask), wszyscy jednak znajdują się w Li Heng w czasie wojny z wojskami Itko Kan. Zwarta i jednorodna struktura książki była miłą odmianą po poprzednich książkach ICE'a.
Najkrócej rzecz ujmując książka opisuje trudne początki współpracy przyszłych bogów groty Cienia. Co ciekawe, została ona w znacznej mierze zaaranżowana przez jednego z pradawnych bogów oraz pewnego bardzo znanego Jaghuta. W treści zawarte jest też sporo dodatkowych informacji odnośnie świata MKP i wcześniejszych losów postaci znanych nam z książek Esslemonta i Eriksona (choćby Dassema Ultora, niektórych magów z Czerwonej Gwardii). Są też wątki, które na pierwszy rzut oka są sprzeczne z historiami z wcześniej wydanych książek (historia Ryllandarasa i Liss), ale do tego już się przyzwyczaiłem.
Ogólnie rzecz biorąc jest to fajne przygodowe fantasy. Wydaje mi się, że autor włożył sporo wysiłku, by książka była przystępniejszą od MKP.

Wiem, że to beznadzieja sprawa, ale gdyby MAG kiedykolwiek wrócił do wydawania ICE'a, można by spróbować zacząć właśnie od tej powieści.
A poza tym uważam, że należy wydać Esslemonta.
Typical_troll
Cthulhu
 
Posty: 672
Rejestracja: 01 stycznia 1970, 23:46 - czw

Re: Ian Cameron Esslemont

Postautor: Shedao Shai » 07 lipca 2016, 23:46 - czw

Esslemont ostatnio udzielił wywiadu, w którym poinformował że drugi tom trylogii Path to Ascendancy ma roboczy tytuł "Deadhouse Landing", oraz że wstępnie jest planowany na sierpień 2017. Ma się w niej pojawić sporo postaci z przyszłej Starej Gwardii.
First In, Last Out
Shedao Shai
Pisarczyk
 
Posty: 71
Rejestracja: 11 sierpnia 2009, 23:46 - wt
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ian Cameron Esslemont

Postautor: Typical_troll » 21 lutego 2017, 23:46 - wt

Opis Deadhouse landing (premiera 10-08-2017):
After the disappointments of Li Heng, Dancer and Kellanved wash up on a small insignificant island named Malaz. Immediately, of course, Kellanved plans to take it over. To do so they join forces with a small band of Napans who have fled a civil war on their own home island. The plan, however, soon goes awry as Kellanved develops a strange and dangerous fascination for a mysterious ancient structure found on the island. The chaos in the region extends to the metaphysical planes also as a young priest of D'rek starts to question the rot at the heart of the worship of the god of decay. And back in Li Heng, Dassem, now the proclaimed Sword of Hood, finds himself being blamed for a plague which leads him to a crisis of faith - and searching for answers. During all this, war with the neighbouring island of Nap threatens, recruited allies wonder at Kellanved's sanity, and powerful entities take more of an interest in the little mage from Dal Hon. Dancer faces a hard choice: should he give up on his partnership? Especially when the fellow's obsession with shadows and ancient artefacts brings the both of them alarmingly close to death and destruction. After all, who in his right mind would actually wish to enter an Elder mystery known to everyone as the "Deadhouse"?

A w PL dalej nic :cry:
A poza tym uważam, że należy wydać Esslemonta.
Typical_troll
Cthulhu
 
Posty: 672
Rejestracja: 01 stycznia 1970, 23:46 - czw

Re: Ian Cameron Esslemont

Postautor: Typical_troll » 08 marca 2017, 23:46 - śr

A poza tym uważam, że należy wydać Esslemonta.
Typical_troll
Cthulhu
 
Posty: 672
Rejestracja: 01 stycznia 1970, 23:46 - czw

Re: Ian Cameron Esslemont

Postautor: Typical_troll » 18 czerwca 2017, 23:46 - ndz

Premiera przesunięta na listopad. :evil:
A poza tym uważam, że należy wydać Esslemonta.
Typical_troll
Cthulhu
 
Posty: 672
Rejestracja: 01 stycznia 1970, 23:46 - czw

Re: Ian Cameron Esslemont

Postautor: Himura » 19 czerwca 2017, 23:46 - pn

Miałem zamawiać pierwszą cześć trylogii po angielsku, ale że jako MAG zamierza jednak w końcu "ruszyć" z Esslemont-em to na razie się wstrzymałem.
Mam tylko nadzieję, iż (wbrew obecnej tendencji) zostaną oryginalne okładki.
“It has always seemed to me that my existence consisted purely and exclusively of nothing but the most outrageous nonsense.”
Awatar użytkownika
Himura
Tom Bombadil
 
Posty: 3788
Rejestracja: 16 listopada 2005, 23:46 - śr
Lokalizacja: Porando-kyowakoku

Re: Ian Cameron Esslemont

Postautor: Typical_troll » 27 października 2017, 23:46 - pt

Tutaj:
https://www.tor.com/2017/10/20/excerpts-malazan-ian-cameron-esslemont-deadhouse-landing/
można sobie przeczytać początek II tomu, gdzie Tancerz i Kellanved lądują w Malazie i pierwszy raz spotykają Gburkę oraz innych Napańczyków w tym kucharza Urko :-)
A poza tym uważam, że należy wydać Esslemonta.
Typical_troll
Cthulhu
 
Posty: 672
Rejestracja: 01 stycznia 1970, 23:46 - czw

Deadhouse landing

Postautor: Typical_troll » 20 listopada 2017, 23:46 - pn

Bardzo przyjemna lektura. Przypomniała mi to wszystko, za co tak lubię Malazańską Księgę Poległych. Poniższy opis zawiera nieco spoilerów.
Drugi tom "Ścieżki do ascendencji" obejmuje krótki okres czasu po przybyciu Tancerza i Kellanveda na wyspę Malaz. Lokalne nadnaturalne moce (Tkaczka Życia Agayla, mag Obo, obrońcy Domu Śmierci i rybak-obrońca wyspy) zaniepokojone są pojawieniem się maga Meanas, podczas gdy lokalny władca piratów Mock i jego podwładni bardziej interesują się ciemnymi interesami obu przybyszy, którzy kupują tawernę Śmieszka i wynajmują jej pracowników (grupę napańskich uchodźców, wśród których znajduje się księżniczka Sureth, czyli przyszła cesarzowa Laseen) do infiltracji lokalnego czarnego rynku. Tancerz chciałby skoncentrować się na interesach, ale Kellanveda intryguje Dom Umarłych i możliwości jakie się z nim wiążą.
Po lekturze Malazańskiej Księgi Poległych i wcześniejszych książek Esslemonta pozostało wiele tajemnic i niejasności związanych z przeszłością Tronu Cienia i Kotyliona. Ta książka pomaga rozwikłać niektóre z nich i podaje wiele innych szczegółów, które z pewnością zainteresowałyby czytelników MKP. Można np. dowiedzieć się, kto nauczył walczyć Dassema Ultora i jak został on Śmiertelnym Mieczem Kaptura, jak Tancerz i Kellanved przedostali się do Domu Umarłych, jak Kellanved opanował moc Meanas, Kurald Emurlahn i Cesarskiej Groty a także dlaczego Chodzący Po Krawędzi i Ogary mu nie przeszkodzili. Wracają Kallor, Nightchill, Tayschrenn (chociaż akurat początki jego kariery były chyba najnudniejszym wątkiem książki), Tattersail, Dujek i młody Sójeczka. Zamachy, intrygi walka o napańską sukcesję, morskie bitwy, nieco humoru, sporo magii i eksploracji fragmentów Groty Cienia tworzą interesującą fabułę z niewielkimi dłużyznami, która pewnie mogłaby zainteresować także czytelników, którzy świata MKP nie znają. Główne wątki, Dassema, Tyschrenna i spółki przyszłych bogów Cienia splatają się w końcowej konwergencji, w której Kellanved rzuca wszystko na jedną szalę.
W książce pojawiają się też symboliczne początki wydarzeń, które zapewne będą treścią kolejnych tomów - powstania Szponu Gburki i poszukiwań T'lan Imassów przez Kellanveda.
Elementy niemiłe - pojawiają się nowe niespójności z głównym cyklem, ale na szczęście są one raczej mało istotne. No i wszystko dzieje się też nieco zbyt szybko jak na kilkadziesiąt lat, które podobno dzieli wydarzenia opisane w "Deadhouse landing" i "Nocy noży".
A poza tym uważam, że należy wydać Esslemonta.
Typical_troll
Cthulhu
 
Posty: 672
Rejestracja: 01 stycznia 1970, 23:46 - czw

Poprzednia

Wróć do Ogólnie o autorach

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości