Peanatema

Moderatorzy: Nightchill, Dhuaine, Andrzej Miszkurka, Kalriem

Re: Peanatema

Postautor: Ciacho » 09 kwietnia 2015, 23:46 - czw

thogal pisze:
Ciacho pisze:Dla mnie Stephenson, Dukaj i Watts to są obecnie autorzy fantastyki dający najwięcej satysfakcji z czytania ich książek, analizowania, obmyślania itp. : ) Następny w kolejności poczytam "Cryptonomicon", chociaż miałem zamiar sięgnąć już od zeszłego roku po cykl barokowy, ale jeszcze na niego nie jestem gotowy. : )

Cryptonomicon czyta się wspaniale i chociaż czytałam dawno temu (to wydanie Prószyńskiego, które uważam za koszmarne pod względem estetyki), to pamiętam dość dobrze. Jest to klasyczny przykład powieści, który określa się jako "kawał męskiej przygody" i - od siebie dodam - kawał doskonałej literatury. Wszystko wskakuje gdzie trzeba, jak puzzle :D i wręcz samo się czyta. A do cyklu barokowego też jakoś nie mogę się zabrać, mimo, że na niego spoglądam coraz częściej i czekam na jakiś impuls ...

Mnie ten Cryptonomicon kusił już dawno, ale wstrzymywałem się, bo on tam ma jakieś powiązanie z barokowym, dlatego się wstrzymywałem. No ale po barokowy to ja też się zabieram już od paru miesięcy i zabrać się nie potrafię. Po prostu przerasta mnie monumentalnie ten cykl, a miałem dawkę możliwości Stephensona czytając Peanatemę, toteż nie spodziewam się, żebym potrafił ten cykl łyknąć w całości jeden po drugim tomie, i tak jakoś to przez to odkładam. Ale przekonałem się co do Cryptonomiconu i za jakiś czas na pewno to machnę. : )

Jeśli chodzi o język, jeśli to nie neologizmy i idiomy, wyjaśnione na końcu strony, to ja zawsze na bieżąco sprawdzam w necie, żeby wiedzieć, bo nie potrafię zawsze domyślić. Co prawda spowalnia to nieco lekturę, ale lepsze to niż czytanie w niewiedzy. Tym bardziej, że ja to z fizyki i matematyki to za dobry nie byłem i nie jestem. ;) Najgorzej, jak się zdarzy, że takie sytuacje się nawarstwiają i do neta częściej zaglądam niż do książki, bo wtedy człowiek może czuć się rozbity i przyjemność z lektury się obniża, ale na szczęście nie miałem jeszcze takiej sytuacji. : )
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” -Wisława Szymborska

„To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.” -Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Ciacho
Cthulhu

Postautor: grubshy » 10 kwietnia 2015, 23:46 - pt

Cryptonomicon, ma bardzo subtelne nawiazania do Cyklu Barokowego - broni sie bez problemu jako samodzielna lektura.
Inna rzecz, ze mi sie te smaczki bardzo podobaly (np. statki ze zlotem osiadajace na tej samej skale, czy sugestie co do przodkow Aviego)
We are the Dwarfs. You will be decapitated. Resistance is futile.
Awatar użytkownika
grubshy
Wielki AQ

Postautor: Shadowmage » 10 kwietnia 2015, 23:46 - pt

Właściwie to odwrotnie, bo najpierw S. napisał "Crypto...", a później wplótł jego elementy do "CB". Tym bardziej więc nie ma problemu z czytaniem w dowolnej kolejności.
Obrazek
Ględzenie Shadowa - mój blog
Awatar użytkownika
Shadowmage
Wielki AQ

Postautor: Ciacho » 13 kwietnia 2015, 23:46 - pn

Aha, rozumiem. No to świetnie, to tym bardziej trzeba będzie sprawdzić to niedługo. :) Biorąc pod uwagę priorytety (Artefakty, Illion) to gdzieś koniec czerwca/początek lipca. Ale nie odpuszczę. :P
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” -Wisława Szymborska

„To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.” -Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Ciacho
Cthulhu

Poprzednia

Wróć do Neal Stephenson