"Diamentowy wiek" i inne wcześniejsze dzieła

Moderatorzy: Nightchill, Dhuaine, Andrzej Miszkurka, Kalriem

"Diamentowy wiek" i inne wcześniejsze dzieła

Postautor: Himura » 06 czerwca 2007, 23:46 - śr

Ponieważ w innym wątku zaczęła się dyskusja na temat zbliżającej się premiery "Diamentowego wieku", proponuję ewentualną dalszą dyskusję na temat autora i jego książek (innych niż Cykl Barokowy) przenieść do tego wątku.
Dotychczasowy zapis rozmowy przedstawia się następująco:

Elektra pisze:W końcu pojawiła się zapowiedź Diamentowego wieku Stephensona na ISIE. :D Cena niemała wprawdzie, ale i tak wychodzi o połowę taniej niż na allegro. Ciekawe, czy zmieszczą się w czerwcu, tak jak ostatnio obiecali...

Ja pisze:Ja się piszę (szczególnie, że przyznam się szczerze, jeszcze nie czytałem) a zapowiada się naprawdę nielicha lektura.

Elektra pisze:Ja czytałam Stephensona tylko Zamieć (którą też kupię, jak ją ISA wyda) i od razu go polubiłam (no dobra, nie od razu, po dwóch stronach chciałam trzasnąć książką o ścianę). Mam nadzieję, że Diamentowy wiek będzie przynajmniej tak samo dobry.

Bastete pisze:Jest inaczej pisany, ale równie dobry. Świat też bardziej zaawansowany niż w Zamieci. Też go sobie sprawię, bo stare wydanie gdzieś wcięło.

Ja pisze:Natomiast ja ze Stephensona na razie tylko "Żywe Srebro" przeczytałem (wkrótce dokończę "Zamęt", który swego czasu przerwałem).

Shadowmage pisze:Wg najnowszych informacji to przełom czerwca i lipca. A na Katedrze jest już bardzo obszerny fragment "Diamentowego wieku".

ajsber pisze:Elektro. "Diamentowy Wiek" jest chyba trudniejszy niż bardziej przygodowa "Zamieć" ale wydaje mi się, że Stephenson wspiął się na w nim na wysokość nieosiągalną dla innych pisarzy. Świetna powieść. Po prostu 6/6
Awatar użytkownika
Himura
Tom Bombadil

Postautor: ghosia » 07 czerwca 2007, 23:46 - czw

Nareszcie! Na "Diamentowy wiek" i "Zamieć" w wydaniu ISY czekamy już chyba ze dwa lata... Dobrze wiedzieć, że coś się w końcu ruszyło i książki faktycznie zostaną wydane :).

Z wszystkich książek Stephensona "Diamentowy wiek" lubię najbardziej (chociaż nie, najbardziej lubię "Cryptonomicon" :)). Cały czas odkładam ponowne przeczytanie do czasu, aż ISA wyda zapowiedziane już dawno wznowienie - wygląda na to, że niedługo znów będą mogła się cieszyć z lektury :). Książka jest po prostu super - złożony świat, ciekawi bohaterowie, stephensonowy styl w każdym zdaniu i zakręcona fabuła :).

"Zamieć" czytałam dwa razy - czyta się ją o wiele "łatwiej", niż "Diamentowy wiek", ma więcej elementów książki przygodowej, więcej pościgów, walk i mniej złożoną (jak na Stephensona) fabułę - po prostu jest to książka innego rodzaju.

Jest jeszcze "Zodiac - thriller ekologiczny". Od tych wszystkich nazw substancji chemicznych i medykamentów może się w głowie zakręcić podczas czytania ;).

Właściwie to każda książka Stephensona jest bardzo dobra - jeśli się lubi jego styl pisania. A że ja lubię go bardzo, to z niecierpliwością czekam na "Diamentowy wiek" i "Zamieć" w nowym, poprawionym wydaniu :).
---------------------------
Understanding is a three edged sword.
Your side, their side, and the truth.
---------------------------
http://www.sci-fi.pl/
ghosia
Asimov

Postautor: Elektra » 27 sierpnia 2007, 23:46 - pn

Skończyłam parę dni temu Diamentowy wiek i mam trochę mieszane uczucia. Nie była to łatwa lektura, wielkie nagromadzenie technologicznego słownictwa mi nie pomagało, ale w sumie czytało się fajnie. Takie powolne rozkręcanie fabuły podobało mi się, chociaż w pewnym momencie się trochę pogubiłam i zaczęłam zastanawiać, o co tu chodzi. No i to nagłe przyspieszenie akcji na koniec jakoś mi nie pasowało. A brak porządnego zakończenia, które wygląda mi trochę na takie ucięte, pozostawił pewien niedosyt.

Ale w sumie w Zamieci było podobnie, więc to pewnie taki styl autora. ;)

Jak na razie bardziej lubię Zamieć, ale to się może zmienić, jak przeczytam więcej książek tego autora.
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard

Obrazek
Awatar użytkownika
Elektra
Wielki AQ

Postautor: Metzli » 27 sierpnia 2007, 23:46 - pn

Mi "Diamentowy wiek" ciężko idzie... O.o Inna sprawa, że teraz gdy wyszedł "Atrament" Duncana, to Stephenson poszedł w kąt, hyhyhy :mrgreen: Męczyło mnie trochę takie nagromadzenie specyficznego słownictwa - te neologizmy, których znaczenie człowiek załapał dopiero po jakimś czasie ;P A jak Nell czytała kolejną bajeczkę... powiedzmy, że mnie to lekko irytowało.

No i format tej książki, co za cegła, makabra jakaś. Jakby ISA wydała to normalnie, to raz, żebym zapłaciła mniej kasy, dwa, że książka mieściłaby mi się w torebce i mogłabym ją czytać w drodze do pracy :mrgreen: I pewnie już bym miała ją przeczytaną... o.o
Awatar użytkownika
Metzli
Skryba

Postautor: MadMill » 27 sierpnia 2007, 23:46 - pn

A mnie od początku do końca książka się bardzo podobało. Nie miałem wrażenia, że język jest ciężki i źle się czyta, język techniczny/technologiczny wcale mi nie przeszkadzał. Co do formatu to chyba ISA chciała zrobić coś na modłę rebisowkiej Diuny. Chcieli wydać w jakimś lepszym stylu, wydanie nie jest złe w końcu. Tylko cena trochę odstrasza. ;)
MadMill
Bezimenny

Postautor: 0lukasz0 » 27 sierpnia 2007, 23:46 - pn

A ja jestem zdecydowanie przeciwko takiemu formatowi. Jeśli ISA chciała ładnie to wydać mogli wziąść przykład z MAGowej uczty wyobraźni.
Przecież jeśli wina spada na wszystkich, nie można nikogo oskarżyć. Na tym właśnie polega odpowiedzialność zbiorowa. Niepowodzenie to raczej pech albo coś w tym rodzaju. Terry Pratchett, Wiedźmikołaj
Awatar użytkownika
0lukasz0
Asimov

Postautor: Elektra » 27 sierpnia 2007, 23:46 - pn

Kiedyś G. Szulc tłumaczył, dlaczego akurat tak to wydają. Po prostu przyjęli, ze będą wydawać hardcovery takie jak na Zachodzi i już. Jak Ci się to nie podoba, to możesz poczekać (nie wiem ile dokładnie) na zwykłe wydanie w miękkiej okładce (takie pewnie jak większość książek z ISY np. Forgotten Realms).
Nie mów kobiecie, że jest piękna. Powiedz jej, że nie ma takiej drugiej jak ona, a otworzą ci się wszystkie drzwi.
Jules Renard

Obrazek
Awatar użytkownika
Elektra
Wielki AQ

Postautor: ASX76 » 28 sierpnia 2007, 23:46 - wt

Elektra pisze:Kiedyś G. Szulc tłumaczył, dlaczego akurat tak to wydają. Po prostu przyjęli, ze będą wydawać hardcovery takie jak na Zachodzi i już. Jak Ci się to nie podoba, to możesz poczekać (nie wiem ile dokładnie) na zwykłe wydanie w miękkiej okładce (takie pewnie jak większość książek z ISY np. Forgotten Realms).

...albo kupić starsze wydanie na allegro. :P
Awatar użytkownika
ASX76
Samuraj Jack

Postautor: Metzli » 15 września 2007, 23:46 - sob

Mam przeczytany "Diamentowy wiek" (już dawno, ale dopiero teraz o tym tu piszę ;P ). Pomysł jaki rozwinął Stephenson nie jest zły, wizja świata i społeczeństwa była dosyć ciekawa - i też bardzo prawdopodobna tak btw. Ale samo wykonanie całego zamysłu... już trochę gorzej. Miejscami dosyć ciężko czytało mi się tą książkę O.o Może za jakiś czas sięgnę po inne pozycje tego autora, czyli wychodzi, że aż tak bardzo się nie zraziłam ;)
Awatar użytkownika
Metzli
Skryba

Postautor: Spriggana » 15 września 2007, 23:46 - sob

Elektra pisze:Kiedyś G. Szulc tłumaczył, dlaczego akurat tak to wydają. Po prostu przyjęli, ze będą wydawać hardcovery takie jak na Zachodzi i już. Jak Ci się to nie podoba, to możesz poczekać (nie wiem ile dokładnie) na zwykłe wydanie w miękkiej okładce (takie pewnie jak większość książek z ISY np. Forgotten Realms).
Jeśli czegoś nie poplątałam to "Diamentowy wiek" nie będzie miał wersji miękkookładkowej, tak jak nie miała jej "Prędkość mroku" Moon.
Obrazek
Awatar użytkownika
Spriggana
Jeszcze nienarodzony

Postautor: Elektra » 15 września 2007, 23:46 - sob

Ja przeczytałam kiedyś na Wieży Błaznów:

GS pisze:Diamentowy wiek w 1 kwartale 2007. On wyjdzie prawdopodobnie na twardo (dzięki AM, który tak ładnie rozpropagował Stephensona), a później na miękko.

Ale to jest wypowiedź mniej więcej sprzed roku. I nie wiadomo, jakie decyzje podjęto później.
Jules Renard

Obrazek
Awatar użytkownika
Elektra
Wielki AQ

Postautor: Himura » 27 września 2007, 23:46 - czw

Pojawiła się zapowiedź "Zamieci". Powieść wydana nakładem ISY ma ujrzeć światło dzienne między 15 a 20 października. Cena i forma wydania takie same jak w przypadku "Diamentowego wieku".
Obrazek
Awatar użytkownika
Himura
Tom Bombadil

Postautor: ASX76 » 27 września 2007, 23:46 - czw

Interesująca... I komponuje się z okładką "Diamentowego wieku". :)
Najważniejsze, że w końcu wydadzą.
Awatar użytkownika
ASX76
Samuraj Jack

Postautor: Metzli » 27 września 2007, 23:46 - czw

Czyli znowu będzie to cegła z wielgaśną czcionką, a sama książka będzie zajmować baaardzo dużo miejsca na półce. I cena też będzie odpowiednia... O.o
Awatar użytkownika
Metzli
Skryba

Postautor: Shadowmage » 27 września 2007, 23:46 - czw

Niby tak... ale wyjątkowo się zgodzę z ASXem, że czasem takie wydanie ma swoje plusy. Nawet wygospodarowałem sobie specjalną półkę na wielkoformatowe hardcovery :D
Awatar użytkownika
Shadowmage
Wielki AQ

Następna

Wróć do Neal Stephenson