Ekranizacje książek Gaimana

Moderatorzy: Nightchill, Dhuaine, Andrzej Miszkurka, Kalriem

Postautor: 0lukasz0 » 17 października 2007, 23:46 - śr

Nutiliel pisze:Nie czytałam "Gwiezdnego pyłu" i teraz się zastanawiam czy najpierw przeczytać ksiażke czy obejrzeć film.

Najpierw książka. Zawsze. :)
Przecież jeśli wina spada na wszystkich, nie można nikogo oskarżyć. Na tym właśnie polega odpowiedzialność zbiorowa. Niepowodzenie to raczej pech albo coś w tym rodzaju. Terry Pratchett, Wiedźmikołaj
Awatar użytkownika
0lukasz0
Asimov

Postautor: Haeive » 27 października 2007, 23:46 - sob

Nie zgadzam się z Tobą. Ja najpierw obejrzałam Drużynę Pierścienia, a potem przeczytałam trylogię i jest wszystko ok. A kiedy najpierw czytam książkę, to potem zamiast oglądać film analizuję podobieństwo do tekstu - jak to już było w przypadku Dwóch Wież i Powrotu Króla. Nie znaczy to oczywiście, że czekam z czytaniem każdej książki, aż będę po ekranizacji - zazwyczaj czytam przed, ale nie specjalnie po to, by na seansie już być obeznana.
W każdym razie jestem po obejrzeniu Gwiezdnego Pyłu i podobał mi się - nie przynosi ujmy, ma ciekawy baśniowy klimat, kreacje aktorskie były niezłe (De Niro rządzi :lol: ) i ogólnie pozytywnie zapamiętam film. Nie zerkałam na seansie na zegarek - a zazwyczaj robię to, kiedy fabuła jest nudna, albo, co gorsze, niespójna i nierówna. Jestem na "tak".

Pallas :arrow: moim zdaniem nie należy w ogóle porównywać książek do filmów (no, chyba, że są już na tak miernym poziomie, jak Eragon - wtedy trzeba je zjechac do końca), ponieważ zawsze pozostanie jakieś "ale" i nie ocenisz filmu tak, jakby na to zasługiwał, gdyby nie papierowy poprzednik. Zresztą chcieli zaniżyć target i wstęp na salę był od 12 roku życia (ja co prawda w tym wieku chodziłam na filmy od 15 czy tam 16 :lol: ). Film i książka to zupełnie różne dwie formy poznawania.
~ Nie ma emocji, jest spokój
Nie ma ignorancji, jest wiedza
...Nie ma śmierci, jest Moc ~
Awatar użytkownika
Haeive
Jeszcze nienarodzony

Postautor: 0lukasz0 » 29 października 2007, 23:46 - pn

IMO obejrzeć film, którgo zakończenie się zna możnas, ale czytać książkę znając zakończenie to już nie za bardzo. A jesli chodzi o "Gwiezdny Pył" to rzeczywiście bardzo udana ekranizacja. Ja, co prawda, mam dość konserwatywne poglądy, jeśli chodzi o zmiany fabularne względem pierwowzoru, ale ten film wyjątkowo mi się podobał.

I mam pytanie, czy w książce bracia nie byli jakoś inaczej numerowani??? Odniosłem takie dziwne wrażenie. 8)
Przecież jeśli wina spada na wszystkich, nie można nikogo oskarżyć. Na tym właśnie polega odpowiedzialność zbiorowa. Niepowodzenie to raczej pech albo coś w tym rodzaju. Terry Pratchett, Wiedźmikołaj
Awatar użytkownika
0lukasz0
Asimov

Postautor: Tigana » 29 października 2007, 23:46 - pn

0lukasz0 pisze:I mam pytanie, czy w książce bracia nie byli jakoś inaczej numerowani??? Odniosłem takie dziwne wrażenie. 8)

Byli. W książce gonią się Primus, Tertius i Septimus -no i nie ma (żywego) 4 brata.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tigana
Samuraj Jack

Postautor: Tigana » 22 grudnia 2007, 23:46 - sob

A tutaj można obejrzeć pierwszy fragment ekranizacji "Koraliny"
Obrazek
Awatar użytkownika
Tigana
Samuraj Jack

Postautor: Hajdamaka » 21 lutego 2008, 23:46 - czw

sid1972 pisze:polecam baaaaaaaardzo Nigdziebądzia ekranizacje telewizyjna (momentami teatr TVP sie klania, wiem ze jest do znalezienia w sieci)

mnie wbila w fotel, niski budzet ale zrobione jak dla mnie rewelacyjnie, film ma juz pare ladnych lat o ile sie nie myle jakos 10

Zaczalem ogladac na YouTube i w ogole mi sie nie spodobalo.
Obrazek
Awatar użytkownika
Hajdamaka
Bezimenny

Postautor: gagasia » 28 lutego 2008, 23:46 - czw

Przyznam, że mi też nie. Ale...całość może byc lepsza. A kiedy będzie?
Kontakt z magią zawsze pozostawia ślady...
Awatar użytkownika
gagasia
Pisarczyk

Postautor: Pallas » 19 marca 2009, 23:46 - czw

Chciałam iść na Coralinę, ale noszę swoje bryle i zakładanie drugiej pary okularów odpada.
Awatar użytkownika
Pallas
Puszkin

Postautor: qca » 16 lutego 2013, 23:46 - sob

W najbliższym roku na ekrany wejdą aż trzy ekranizacje książek Gaimana: w październiku "Gwiezdny pył" z Michelle Pfeiffer i Roberta De Niro, "Beowolf" z Johnem Malkoviczem i animowana wersja "Koraliny". - To fascynujące, jak kino pożera inne gatunki, zawsze żywiło się literaturą, teatrem, teraz przyszła pora na komiks. W filmowych adaptacjach komiksów uderza mnie wierność ekranizacji oryginałowi, dobrym przykładem jest tu film "Sin City". Mam wrażenie, że specyfiką filmowych adaptacji komiksów jest zasada: im dosłowniejsza ekranizacja, tym lepszy film. Ale i tak przeważnie wolę komiks - mówił Gaiman.

W poniedziałek do księgarń trafił najnowszy zbiór opowiadań Gaimana dla dzieci - "M jak magia" (wydawnictwo Mag). - Przygotowałem ten zbiór m.in. dlatego, że biblioteki szkolne zamawiają wcześniejsze tomy moich opowiadań, a tak naprawdę niewiele z nich nadaje się dla dzieci. "M jak magia" to zbiór przygotowany z myślą o młodszych czytelnikach - mówił pisarz.
qca
Przechodzień

Postautor: utrivv » 18 lutego 2013, 23:46 - pn

Czy to bardzo inteligentny bot czy też qca jak niedźwiedź właśnie obudziłeś się z dłuuugiego snu zimowego?
:shock:
Idę ulicą patrzę stoją, stoją nikogo się nie boją, 8 ich było.
A miałem nóż więc myślę cóż, nie dam się wziąć jak jakiś tchórz.
Awatar użytkownika
utrivv
Cthulhu

Postautor: grubshy » 18 lutego 2013, 23:46 - pn

Nie przecenialbym tej inteligencji, skoro 'Gwiezdny pyl' mial premiere w 2007 a 'Koralina' w 2009.
We are the Dwarfs. You will be decapitated. Resistance is futile.
Awatar użytkownika
grubshy
Wielki AQ

Postautor: utrivv » 18 lutego 2013, 23:46 - pn

grubshy pisze:Nie przecenialbym tej inteligencji, skoro 'Gwiezdny pyl' mial premiere w 2007 a 'Koralina' w 2009.
M jak magia też starusieńka ale łączne zebranie tych staroci do kupy to jednak niezły wyczyn.
Idę ulicą patrzę stoją, stoją nikogo się nie boją, 8 ich było.
A miałem nóż więc myślę cóż, nie dam się wziąć jak jakiś tchórz.
Awatar użytkownika
utrivv
Cthulhu

Re: Ekranizacje książek Gaimana

Postautor: jakubgrabowski » 12 maja 2017, 23:46 - pt

Ja zdecydowanie bardziej wolę czytać książki, niż oglądać filmy, bo uważam że filmy nie odwzorowują dobrze tego co się dzieje w książce. Książka bardziej wciąga i jest zawarte w niej więcej szczegółów.
jakubgrabowski
Przechodzień

Poprzednia

Wróć do Neil Gaiman