Rzeczy ulotne - cuda i zmyslenia.

Moderatorzy: Nightchill, Dhuaine, Andrzej Miszkurka, Kalriem

Rzeczy ulotne - cuda i zmyslenia.

Postautor: grubshy » 12 listopada 2015, 23:46 - czw

Tytul tematu troche na wyrost, bo mam pytanie dotyczace opowiadania z tego zbioru a dokladniej „Studium w Szmaragdzie” - uwaga dalej sa spoilery dotyczace tego opowiadania.
Ostatnio trafilem na Esesji na konkurs, gdzie jedno z pytan zaczynalo sie nastepujaco:
W opowiadaniu „Studium w Szmaragdzie” Neila Gaimana, Sherlock Holmes musi rozwikłać zagadkę morderstwa Arystokraty.

I... cos mi tu nie pasuje. owszem detektyw, mieszka na Baker Street ale poza tym sporo rzeczy sugeruje, ze to nie jest Holmes tylko Moriarty!
1 Najbardziej oczywista rzecz. Wspolnikiem mordercy jest kulawy doktor, byly wojskowy lekarz John (czy moze James) Watson.
2. Zas wspolnik detektywa, to byly oficer, wspanialy strzelec o inicjalach SM czyli zapewne Sabastian Moran.
3. W liscie do detektywa, wspomniano, ze napisal on prace o dynamice asteroidy - zupelnie, jak Moriarty, o ktorego 'The Dynamics of An Asteroid' wspomniano w 'Dolinie strachu'.
4. Morderca jest rowniez wynalazca (skonstruowal mechanizm latarni magicznej) co zdecydowanie pasuje do Holmesa.
5. Zas detektyw zamiast latac w terenie, zwykle siedzi na Baker Street, i udziela rad innym detektywom policjantom - to srednio mi pasuje, bo w opowiadaniach ACD , zwykle Holmes bardzo duzo pracowal w terenie.

Ktos ma moze inne zdanie?

A sam konkurs, gdyby ktos chcial sprobowac szczescia jest tutaj.
We are the Dwarfs. You will be decapitated. Resistance is futile.
Awatar użytkownika
grubshy
Wielki AQ

Re: Rzeczy ulotne - cuda i zmyslenia.

Postautor: Alia » 13 listopada 2015, 23:46 - pt

Tekst czytałam dawno temu, kiedy był udostępniony w oryginale, ale o ile pamiętam:
6. Morderca jest mistrzem w przybieraniu cudzej tożsamości - to też cecha Holmesa.
Alia
Mistrz Pióra

Re: Rzeczy ulotne - cuda i zmyslenia.

Postautor: grubshy » 14 listopada 2015, 23:46 - sob

Zgadza sie, ale detektyw, z opowiadania takze nie byl na tym polu zupelnym nowicjuszem.
We are the Dwarfs. You will be decapitated. Resistance is futile.
Awatar użytkownika
grubshy
Wielki AQ

Wróć do Neil Gaiman