Magia twórczości Robin Hobb

Moderatorzy: Nightchill, Dhuaine, Andrzej Miszkurka, Kalriem

Magia twórczości Robin Hobb

Postautor: Galvar » 04 lipca 2005, 23:46 - pn

Chciałbym abyśmy w niniejszym wątku powymieniali się swoimi opiniami na temat tego fantastycznego klimatu, jaki mają w sobie książki tej pisarki. Swoją przygodę z nią zacząłem w zeszłym roku, kiedy to dorwałem w pewnej sopockiej księgarni "Ucznia skrytobójcy" jeszcze z wydania Prószyńskiego. Niestety nie przeczytałem od razu, ale po jakimś czasie. Niestety bo potem zacząłem rozpaczliwie poszukiwać kolejnych tomów (nawet na Allegro ciężko było dostać coś w rozsądnym stanie i cenie - fakt książki te wydano już dość dawno, w 1997 r. i później).

Jakież było moje zrozpaczenie gdy skończywszy pierwszy tom "Skrytobójcy" musiałem obejść się smakiem po tej niesamowicie wciągającej lekturze. Robin Hobb dała mi tę niezwykłą przyjemność z czytania, której wówczas już od jakiegoś czasu bardzo mi brakowało.

Na szczęście wydawnictwo Mag sprawiło niespodziankę wydając "Złotoskórego". Co prawda jest to druga chronologicznie trylogia po "Skrytobójcy", ale rokowało to szanse na wznowienie. Po pierwotnych wpadkach z "Misją" doczekaliśmy się kolejnego, pięknego wydania "Złotoskórego" (czekają na biurku na swoją kolej 8) ), a teraz oczekujemy na kolejne już tomy "Skrytobójcy", dokończenie "Złotoskórego" wznowienie "Żywostatków" i kolejne powieści z dorobku. :)

Cóż zatem urzekło mnie w twórczości tej pisarki, że jedna książka skłoniła mnie do poszukiwania reszty cyklu? Hobb mianowicie pisze naprawdę świetnym, wciągającym językiem. Śmiem twierdzić, że wyrobiła sobie specyficzny styl, który albo zachwyca albo nie sprawia wielkiego wrażenia na czytających. Autorka bardzo sprawnie operuje narracją w pierwszej osobie, stosuje oryginalne nazewnictwo z przewagą cech nad nazwami własnymi, które jeśli już występują również noszą ze sobą określenia postaci (Bastard Rycerski, książę Szczery, Władczy, król Roztropny, Sikorka, Lamówka, Powab). Fabuła jest sprawnym połączeniem oryginalności z dobrymi wzorami (losy skrytobójcy na królewskim dworze, zagrożenie państwa, polityka, także miłość). Dobrze też przenikają się losy bohaterów z ich przemyśleniami, opisami świata, jego realiów itp.

Bardzo interesujące jest rozwiązanie magii, która nazywana jest, zależnie od jej charakteru po prostu Mocą (najbardziej chyba klasyczny jej rodzaj, cos jakby zdolność wpływania na innych, czytania myśli, przywoływania, poznawania snów), Rozumienie (kontakt psychiczny i tworzenie więzi ze zwierzętami, ponoć bardzo ścisły jest niebezpieczny) oraz magia Skraju np. wróżenie z dłoni, czytanie z wody itp. Wszystko to (i troszkę więcej :wink: ) sprawia, że sięgając po twórczość tej naprawdę oryginalnej autorki nie będziecie się czuli zawiedzeni a czytanie jej powieści powinno wciągnąć Was bez końca! :P
Ostatnio zmieniony 25 lipca 2005, 23:46 - pn przez Galvar, łącznie zmieniany 1 raz
Galvar, mag z charakterem. ;)
Awatar użytkownika
Galvar
Asimov

Postautor: Ninka » 08 lipca 2005, 23:46 - pt

Wspaniałe książki :) Nie pamiętam, żeby jakaś inna książka wciągnęła mnie tak, jak seria "Skrytobójca" - w zeszłym roku udało mi się znaleźć na Allegro cały komplet łącznie z serią "Kupcy i ich żywostatki". Z rozrzewnieniem wspominam czas, jak kończyłam czytać "Ucznia Skrytobójcy", a przede mną piętrzył się stosik kolejnych części :)
Z niecierpliwością czekam na kontynuację "Złotoskórego" i wznowienie "Kupców". Mam nadzieję, że twórczość Hobb doczeka się kiedys ekranizacji... :)
Pozdrawiam
Ninka
Czytacz

Postautor: Galvar » 20 lipca 2005, 23:46 - śr

Przedwczoraj skończyłem czytać kolejną książkę autorstwa Robin Hobb pt. „Królewski skrytobójca”, drugą część trylogii o skrytobójcy Bastardzie Rycerskim Przezornym.

Sięgając po kolejny tom tej trylogii zastanawiałem się czy odżyją emocje, wrażenia, których doświadczyłem po przeczytaniu dość dawno temu „Ucznia skrytobójcy”. Po jego przeczytaniu rozpaczliwie poszukiwałem kolejnych części, ale aż do wydania ich przez Maga nie zdołałem poznać kontynuacji.

W „Królewskim skrytobójcy” poznajemy historię dalszych zmagań Królestwa Sześciu Księstw z Zawyspiarzami i rozterek wciąganego w coraz liczniejsze intrygi i sprawy Bastarda usiłującego pogodzić obowiązki z uczuciami. Przybliżone nam zostają postaci króla Roztropnego, książąt Szczerego i Władczego, a także rozwinięte wątki kilku bohaterów dalszoplanowych. Obserwujemy też przystosowywanie się księżnej Ketriken do nowego otoczenia, sposób w jaki bycie Poświęceniem dla ludu jest realizowane przez przyszłą królową a także jej relacje ze świeżo poślubionym księciem Szczerym.

Akcja w większości skupiona jest w Koziej Twierdzy (stolicy królestwa) i okolicach. Częściowo fabuła przenosi nas w troszkę dalsze rejony. Całą powieść zastanawiały mnie powody ataków piratów, zachowania księcia Władczego i rozwiązania kilku innych wątków. Część z nich została wyjaśniona w dość zaskakujący sposób. Większość jednak została rozwinięta i ich zwieńczenie poznamy zapewne w następnej części. Szczególnie ciepłe słowa należą się autorce za rozwiązania fabularne zastosowane pod koniec tej części. Naprawdę spodziewałem się innego zakończenia

Drugi tom trylogii jest z pewnością bardziej poważny, niż pierwszy. Sprawy przybierają bardziej skomplikowany, często brutalny obrót, magia (pod postacią Mocy i Rozumienia) zajmuje więcej miejsca w życiu bohaterów a postaciom, których charaktery zdawałoby się definitywnie poznaliśmy, zdarza się zaskakiwać. Dowiadujemy się o nich pewnych rzeczy, które nieco komplikują ich obraz w naszych oczach.

Całość czyta się bardzo płynnie, z zainteresowaniem i prawdziwą przyjemnością. Robin Hobb potwierdziła moją dobrą opinię o jej twórczości i utwierdziła w przekonaniu, że mogę liczyć dzięki niej na naprawdę wiele satysfakcji. Mam nadzieję, że te odczucia potwierdzi ostatnia, dwutomowa część tej trylogii pt. „Wyprawa skrytobójcy”. Niemniej jednak już teraz wszystkim fanom dobrej fantasy serdecznie tę serię polecam! :)

Książka wydana została przez wydawnictwo Mag. Na uwagę zasługuje interesująca, ładna szata graficzna okładki i całej serii. Nie mam też zastrzeżeń do czcionki czy papieru. Jedynym, choć momentami trochę irytującym mankamentem jest dość spora i zwiększająca się pod koniec liczba literówek. Szkoda, że korekta zawiodła, gdyż rzuca to cień na zauważalne ostatnio starania wydawnictwa. Pozostaje mieć nadzieję, że z czasem i ten element będzie dopracowany.

Moja ocena: 8/10
Awatar użytkownika
Galvar
Asimov

Postautor: merogne » 22 lipca 2005, 23:46 - pt

Wczoraj połknęłam "Wyprawę skrytobójcy".
Faktem jest, że czekam na książki z historią Bastarda jak na szpilach i przez ten jeden dzień, gdy zniknęłam dla świata czytając kolejną część Hobb jak zwykle zapewniła mi wspaniałe przeżycia.

"Wyprawa skrytobójcy" tom pierwszy (uwaga spojler!) dotyczy czasu, gdy Bastard "zmartwychwstaje" po połączeniu się ze Ślepunem. Tak dalece zaczął być wilkiem, że ma problemy ze staniem się człowiekiem.
Ten tom tak naprawdę opowiada o samotności Bastarda, która jest jego wielkim przekleństwem, o tym, że każdy z jego czynów (podjętych świadomie, czy też na skutek splotu pewnych niespodziewanych okoliczności) sprawia, że staje się katalizatorem następujących wydarzeń. Ta część opowiada też o tym jak Bastard z chłopca staje się mężczyzną, który wyzwoilił się spod opieki Ciernia, Brusa i króla. Nie jest to dla niego łatwa rzecz, bo rzeczy spotykają go straszne. Pojawia się też Wilga - znana ze "Złotoskórego".

Jeśli ocenę 10/10 zarezerwować dla LotR, 9/10 dla "Pieśni Lodu i Ognia" G.R.R.Martina, to Hobb faktycznie dostaje u mnie 8/10!

Widziałam gdzieś zapowiedź, że drugi tom "Wyprawy skrytobójcy" ma wyjść po 20 lipca. Teraz nie mogę tego nigdzie znaleźć. Prawda to, czy fałsz?
mimo że i w lesie ciemno
to i chwila nietutejsza
merogne
Czytacz

Postautor: Spriggana » 22 lipca 2005, 23:46 - pt

merogne pisze:Widziałam gdzieś zapowiedź, że drugi tom "Wyprawy skrytobójcy" ma wyjść po 20 lipca. Teraz nie mogę tego nigdzie znaleźć. Prawda to, czy fałsz?
Była razem z zapowiedzią tomu pierwszego. Teraz, po uaktualnieniu działu zapowiedzi, zniknęła...
Obrazek
Awatar użytkownika
Spriggana
Jeszcze nienarodzony

Postautor: Gronik » 22 lipca 2005, 23:46 - pt

Biorąc pod uwagę, że było napisane "po 20 lipca", a mamy 22 lipca, zapowiedź z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ jest prawdziwa :D :D :D Przed 20 lipca już nie mają szans.
Po prostu MAG'owi się nie spieszy :P
Gronik

Postautor: ghosia » 22 lipca 2005, 23:46 - pt

W ktoryms z postow w temacie "Pytania do wydawnictwa" padla odpowiedz, ze drugi tom wyjdzie jakies dwa tygodnie po pierwszym - czyli maja czas do 25 8).
---------------------------
Understanding is a three edged sword.
Your side, their side, and the truth.
---------------------------
http://www.sci-fi.pl/
ghosia
Asimov

Postautor: Gość » 23 lipca 2005, 23:46 - sob

Jest ponownie odpowiedź na stronie głównej. Dzięki :D
Gość

Postautor: ASX76 » 27 lipca 2005, 23:46 - śr

Bardzo cenię twórczość pani Robin Hobb i z dużą niecierpliwością oczekuję na wydanie jej kolejnych książek. Na pewno wszystkie pozycje wydane przez MAG-a znajdą się w mojej kolekcji. Całe szczęście , że wydawnictwo podjęło decyzję o wznowieniu cyklu o Żywostatkach oraz szybko umieściło świeżutki "Shaman's Crossing" w planie wydawniczym na rok 2006. :D
Awatar użytkownika
ASX76
Samuraj Jack

"Wyprawa Skrytobójcy" #2 już jest

Postautor: Gość » 29 lipca 2005, 23:46 - pt

No to już jest. Co najmniej dotarła do hurtowni (patrz http://www.oramus.pl).
Gość

Re: "Wyprawa Skrytobójcy" #2 już jest

Postautor: Spriggana » 29 lipca 2005, 23:46 - pt

Anonymous pisze:No to już jest. Co najmniej dotarła do hurtowni (patrz http://www.oramus.pl).
Argh. To ja, tylko coś mnie automata nie zalogowała... :]
Obrazek
Awatar użytkownika
Spriggana
Jeszcze nienarodzony

Postautor: Galvar » 29 lipca 2005, 23:46 - pt

ASX76 pisze: Całe szczęście , że wydawnictwo podjęło decyzję o wznowieniu cyklu o Żywostatkach oraz szybko umieściło świeżutki "Shaman's Crossing" w planie wydawniczym na rok 2006. :D
No właśnie. I tutaj mam pytanie odnośnie tej powieści Robin Hobb. Czy ktoś może wie o niej coś więcej? O czym jest, w jakich realiach została osadzona itp.? Czy to fantasy, czy może jednak coś trochę innego? Z góry dziękuję za wszelkie wieści w tej srpawie! :) Tylko pamiętajcie o spoilerach! :wink:
Awatar użytkownika
Galvar
Asimov

Postautor: Spriggana » 29 lipca 2005, 23:46 - pt

Galvar pisze:
ASX76 pisze: Całe szczęście , że wydawnictwo podjęło decyzję o wznowieniu cyklu o Żywostatkach oraz szybko umieściło świeżutki "Shaman's Crossing" w planie wydawniczym na rok 2006. :D
No właśnie. I tutaj mam pytanie odnośnie tej powieści Robin Hobb. Czy ktoś może wie o niej coś więcej? O czym jest, w jakich realiach została osadzona itp.? Czy to fantasy, czy może jednak coś trochę innego? Z góry dziękuję za wszelkie wieści w tej sprawie! :) Tylko pamiętajcie o spoilerach! :wink:
Amazon.co.uk pisze:When the two-hundred year war between the kingdoms of Vania and Landsing ended the Landsingers were left in triumphant possession of Vania's rich coal and coast territories. When young King Troven assumed the throne of Vania thirty years later, he was determined to restore her greatness, not through waging another assault upon their traditional enemies, but by looking in the opposite direction and colonising the wild plains and steppes to their east. Over the next twenty years, cavalry forces manage to subdue the rolling plains formerly wasted on nomadic herders and tribesmen.Troven's campaign restores the pride of the Varnian military and to reward them, Troven creates a new nobility that is extremely loyal to their monarch. Beyond the grasslands lies the current frontier of Varnia, the heavily forested Barrier Mountains, home to enigmatic Specks: a dappled, forest dwelling people, unable to tolerate the heat and full sunlight of the plains. The new settlers find the Specks slightly dim-witted and overly placid, and yet strangely difficult to control. There are tales that they are 'blood-drinkers' and their nature worship of ancestral trees has presented difficulties for those who wish to harvest the forest's exotic timber. They also harbour strange diseases, ones that cause the Specks little more than a week or two of discomfort but which frequently kills those settlers and soldiers who fall victim to it. For that reason, prolonged contact, and especially intimate contact with the Specks is judged both fool-hardy and disgusting. Nevare Gerar is the second son of one of King Troven's new lords. Following in his father's footsteps, a commission as a cavalry officer at the frontier and an advantageous marriage await him, once he has completed his training at the King's Cavalry Academy.
- tyle blurb z Amazona. Wygląda jak fantasy tyle że w nieco bardziej zaawansowanym technicznie/cywilizacyjnie świecie (King's Cavalry Academy).
Obrazek
Awatar użytkownika
Spriggana
Jeszcze nienarodzony

Postautor: Andrzej Miszkurka » 29 lipca 2005, 23:46 - pt

Zdecydowanie bardziej. Jest broń palna (a la XVII wiek), parostatki itd. I jednocześnie konflikt pomiędzy zaawansowaną kulturą a prymitywnymi nomadami (trochę jak USA z Indianami). Poza tym intrygi i potyczki itd. Martwi trochę tylko to, że znowu mamy dojrzewającego młodzieńca i bardziej przewidywalną fabułę niż w Skrytobójcy. Z drugiej strony nowy świat ma duży potencjał i jak zwykle w przypadku Hobb książka jest bardzo sprawnie napisana (miłośnicy talentu autorki powinni być zadowoleni, a wrogowie raczej nie zmienią zdania na jej temat).
Andrzej Miszkurka
Redaktor

Postautor: Galvar » 04 sierpnia 2005, 23:46 - czw

A ja mam pytanko odnośnie drugiek części "Wyprawy skrytobójcy". Kiedy będzie dostępna w księgarniach? Ostatnio zapowiadaliście, że wyjdzie około 27, 28 lipca. Mamy już 4 sierpnia i mimo niemalże codziennych odwiedzin w Empiku i innych (z reguły mających nowości wcześniej) księgarniach nie mogę dostać tej pozycji... :? A ponoć książka jest już w hurtowniach...
Awatar użytkownika
Galvar
Asimov

Następna

Wróć do Robin Hobb