Ortografia na forum.

Tu wpisujcie wszystko na temat forum i strony. Wasze uwagi i oczekiwania.

Moderatorzy: Nightchill, Dhuaine, Andrzej Miszkurka, Kalriem

Postautor: Auril » 24 lipca 2006, 23:46 - pn

To teraz ja, kiedy wreszcie wróciłam z wakacji, się wtrącę. Mam dość wymówek, w których występuje wyraz "dysleksja", w 80% przypadków przemianowany na neologizm "dyslekcja". Nienawidzę czytać takich bzdur jak "ksiąrzka", "ksionżka" czy "ksionrzka" (etc). Ja wiem, że to dla wielu wydaje się banałem. Ale są osoby, które to naprawdę drażni. I ja należę do tego grona.
To jest tak, jakby w obecności znawcy samochodów mylić garbusa z ferrari. Albo Fiata z Oplem. Może się raz zdarzyć, ale w nadmiarze naprawdę źle świadczy o nadawcy informacji.
Jeżeli chcę napisać jakiś błąd celowo, to robię to tak: ksiONżka. Specjalnie zaznaczam ten błąd, aby pokazać, że jest popełniony w pełni świadomie.

Moi drodzy! Mam 15 lat! I, co tu dużo mówić - jestem od wielu z Was lepsza w ortografii. Nie wstyd Wam? Nie czujecie się z tą myślą źle?

PS A już w ogóle to denerwuje mnie to, że wiele osób zapomina/nie wie, że TA w bierniku to TĘ, nie TĄ... Tak więc nie piszemy "czytałem tą książkę", tylko "czytałem tę książkę"...
Awatar użytkownika
Auril
Pisarczyk

Postautor: Kalriem » 24 lipca 2006, 23:46 - pn

Albo jak ludzie piszą "tesh", "jesoo", itp idiotyzmy.... Czy tak w polskim języku pisze się "też", "jezu", itp (nie podam więcej bo nie pamiętam). No weźcie mnie ubijcie jeśli coś tam przeoczyłam w zmianie polskiej ortografii...
Awatar użytkownika
Kalriem
Moderator

Postautor: Sędzia » 24 lipca 2006, 23:46 - pn

Kalriem pisze:Czy tak w polskim języku pisze się "też", "jezu"

Chyba powinno być "Jezu", to w końcu imię własne. ;)
Sędzia
Cthulhu

Postautor: Kalriem » 24 lipca 2006, 23:46 - pn

Mój błąd :)
Awatar użytkownika
Kalriem
Moderator

Postautor: Dhuaine » 25 lipca 2006, 23:46 - wt

Auril pisze:już w ogóle to denerwuje mnie to, że wiele osób zapomina/nie wie, że TA w bierniku to TĘ, nie TĄ...

O tak! Zawsze mnie uderza ten błąd. Toż to zupełnie jak "przyszłem" albo "oni umią" :evil:
Jeszcze bardzie mnie @#$%^ błędna odmiana końcówek. "Dziewczyną" zamiast "dziewczynom", "robiom" zamiast "robią" itd. Tylko iść i się załamać.

Najdurniejsze zdanie świata: "Koffam ksionżki"...
Awatar użytkownika
Dhuaine
Moderator

Postautor: Auril » 25 lipca 2006, 23:46 - wt

Dhuaine pisze:Najdurniejsze zdanie świata: "Koffam ksionżki"...

Najdurniejsze zdanie świata przeczytałam kiedyś na nieistniejącym już blogu: "kiedyś bendę pisarkom i napisze ksionrzke". Zdanie jest prawdziwe, nic w nim nie zmieniłam. Szok... :shock:
Awatar użytkownika
Auril
Pisarczyk

Postautor: Himura » 03 października 2006, 23:46 - wt

Jestem jak najbardziej za walką z błędami ortograficznymi! Jak każdy je popełniam, ale staram się je eliminować.
Czasami jak czytam, co ludzie wyprawiają z ojczystym językiem, to aż mnie ciarki przechodzą! :?
“It has always seemed to me that my existence consisted purely and exclusively of nothing but the most outrageous nonsense.”
Awatar użytkownika
Himura
Tom Bombadil

Postautor: moste6 » 04 października 2006, 23:46 - śr

Himura a czemu mówisz " z ojczystym językiem" ?? ja tam akurat nie uważam się za Polaka...
A Elberetch Gilthoniel,
silivren penna miriel,
o menel aglar elenath!
Na-chaered palan-diriel
o galadhremmin ennorath,
Fanuilos, le linnathon
nef aear, si nef aearon!
moste6
Mistrz Pióra

Postautor: Himura » 04 października 2006, 23:46 - śr

moste6 pisze:Himura a czemu mówisz " z ojczystym językiem" ?? ja tam akurat nie uważam się za Polaka...

Ja natomiast za Polaka się uważam i pisząc o języku polskim posłużyłem się terminem "ojczystym" i tyle!
“It has always seemed to me that my existence consisted purely and exclusively of nothing but the most outrageous nonsense.”
Awatar użytkownika
Himura
Tom Bombadil

Postautor: Bianka » 05 stycznia 2007, 23:46 - pt

Piszę za pomocą "Worda" (e-maile, pisma, wypowiedzi na forum) Nie lubię pisać, bo mi to nie wychodzi. Moja najdłuższa wypowiedź na forum nie zajęła całego okienka do wpisywania (nie licząc cytatów). Chcę jeszcze coś dodać, ale nie wiem jak to napisać i rezygnuję. I do tego mam te popularną dysleksję. Jakbym teraz pisała maturę z polskiego to pewnie bym miała 5 :D

"kiedyś bendę pisarkom i napisze ksionrzke"hehe to nie ja. Jestem prawie pewna, że to się pisze inaczej.
kostka sera dla Y'Ghatan

Mr Shine
Him Dimond
Awatar użytkownika
Bianka
Cthulhu

Postautor: MadMill » 05 stycznia 2007, 23:46 - pt

FireFox podkreśla źle napisane słowa jak Word, więc polecam wszystkim. Od pewnego czasu nie robię już w ogóle błędów, a to może spowodować bezrobocie wśród moderatorów. :twisted:
MadMill
Bezimenny

Postautor: Kalriem » 05 stycznia 2007, 23:46 - pt

Ale moderatorzy nie zajmują się ortografią na forach ;)

I praca zawsze będzie :twisted:
Awatar użytkownika
Kalriem
Moderator

Postautor: MadMill » 05 stycznia 2007, 23:46 - pt

Niekiedy się zajmują, uwierz mi. Na niektórych są takie specjalnie wyszkolone jednostki do zwalczania ortografów w postach i opierniczania tych co robnią błędy. xDDD
MadMill
Bezimenny

Postautor: Kalriem » 05 stycznia 2007, 23:46 - pt

Oj to był tylko skrót myślowy...
Wiem dobrze że są tacy. Są tacy co cenzurują niezbyt piękne słownictwo itp. a tutaj niekiedy by się to przydało - tak po cichu sobie napiszę.
Awatar użytkownika
Kalriem
Moderator

Postautor: Sędzia » 13 stycznia 2007, 23:46 - sob

Co mnie najbardziej denerwuje, to nie tyopwe błędy ortograficzne.

Denerwuje mnie nieumiejętność odmiany końcówek.

toudi pisze:Czekam na niego z niecierpliwością. Bardzo bym się cieszył gdyby nie odbiegał od reszty MKP. Może dzięki takim książką Erikson stanie się bardziej popularny

I tutaj nie mam zamiaru piętnować toudiego, po prostu widzę że tego typu błąd jest coraz powszechniejszy i napawa mnie to przerażeniem.
Sędzia
Cthulhu

PoprzedniaNastępna

Wróć do O forum i stronie