"Czarne" mitologie z ISKIER (i inne zbiory mitów)

czyli dyskusje na tematy wolne.

Moderatorzy: Nightchill, Dhuaine, Andrzej Miszkurka, Kalriem

"Czarne" mitologie z ISKIER (i inne zbiory mitów)

Postautor: Thaarael » 18 listopada 2016, 23:46 - pt

Dzień dobry wszystkim :)

Chciałem forumowiczów prosić o pomoc w nietypowej sprawie: otóż jakiś czas temu postanowiłem sobie (dość ambitnie) skompletować wydawane w Polsce zbiory i opracowania mitów i legend, częściowo z czystej ciekawości, częściowo ze względu na przyszłe plany (studiuję Sztukę Pisania, mam w planach pisanie fantastyki - być może niektórzy forumowicze udzielający się na forach Nowej Fantastyki i Drugiego Obiegu pamiętają mnie z nich [mój trudny w owym czasie charakter, i dość mocne zgimbusienie raczej trudno wyrzucić z pamięci...]). W każdym razie napotkałem dość zasadniczy problem: otóż nie umiem z jednej strony znaleźć jakiegoś godnego zaufania spisu pozycji wartych zainteresowania (ze względu na poziom merytoryczny i dostępność dla laików - chodzi mi przede wszystkim o pozycje wydawane w latach 70. i 80., do zdobycia w antykwariatach, w cenach nie będących zaporowymi dla studenta), a z drugiej - mam dość poważny problem z określeniem dokładnej ilości oraz tytułów pozycji których wartości jestem pewien, tzn. mitologii wydawanych przez ISKRY.

Stąd też miałbym do szanownych forumowiczów dwie prośby :) Po pierwsze, gdyby był mi ktoś w stanie polecić bądź to pojedyncze, warte uwagi pozycje, bądź to serie wydawnicze (poza tymi, którymi dysponuję - patrz niżej), a po drugie - gdyby ktoś orientował się dokładnie (i mógł się tą wiedzą podzielić), jakie tytuły dotyczące mitologii, legend, podań i religii zostały wydane przez ISKRY, byłbym bardzo wdzięczny. A gdyby ktoś dysponował namiarami na jakiś antykwariat w okolicach Katowic i Bytomia, gdzie można by którąś z brakujących mi pozycji znaleźć, byłbym wniebowzięty :) (obecnie zaopatruję się głównie w Oficynie/Imago [tym w bramie na Mickiewicza w Katowicach], Antykwariacie Regionalnym [Warszawska w Katowicach], zaglądam też do Sofy [Stawowa, Katowice] i na stragany w Katowicach [na Skargi i Stawowej]).

Obecnie posiadam:
-z "małych czarnych" mitologii z Wydawnictwa Artystycznego i Filmowego
wszystkie poza: bałtyjską, japońską, ludów Syberii i Ameryki Prekolumbijskiej (14/18)

-z ISKIER następujące pozycje:
"Polska demonologia ludowa"
"Po sąsiedzku z Aztekami"
"Wilkołactwo"
"Herosi tajgi"
"Bohaterowie, bogowie i demony dawnego Iranu"
"Japońskie opowieści o bogach"
"Pradzieje i legendy Korei"
"W cieniu krzyża i półksiężyca"
"Tonghak. Nauka Wschodu"
"Pradzieje religii w Polsce"
"Azania Zamani"
"Sanktuaria słowiańskie"
"Religie starożytnej Anatolii"
"Mity Greków i Rzymian"

-z serii Mitologie Świata wydawanej przez Rzeczpospolitą:
18 z 25 pozycji oraz kolejne 7 odłożone przez sprzedawcę w antykwariacie (tą serię chyba mam załatwioną ;) )

-z pozycji luźnych:
"Klechdy, starożytne podania i legendy ludu polskiego i Rusi" K.W. Wójcickiego
Abayomi Fuja - "Opowieści ludu Joruba"
"Gilgamesza" w rekonstrukcji Roberta Stillera
"Iliada" i "Odyseja" Homera
"Upadek Króla Artura" i "Beowulf" Tolkiena (nie są to co prawda kompletne eposy ani zbiory mitów sensu stricte, ale ze wstydem przyznaję, że jest to w zasadzie moje jedyne źródło jeśli chodzi o legendy i mity związane z Brytanią).

Ogólnie, najbardziej interesują mnie zbiory mitów, legend, podań i baśni o dużej wartości merytorycznej (szczególnie kultur mniej znanych w Europie), opracowania rzeczonych mitów (najlepiej takie, które zawierają także kontekst kulturowy, jak w przypadku ISKIER), ale także wszelkiego rodzaju eposy heroiczne czy sagi. Byłbym bardzo, BARDZO wdzięczny, jeśli ktoś byłby w stanie mi pomóc albo chociaż polecić, za jakimi pozycjami się rozglądać :)

Serdecznie pozdrawiam :)
Thaarael
Przechodzień

Re: "Czarne" mitologie z ISKIER (i inne zbiory mitów)

Postautor: Nausicaa » 18 listopada 2016, 23:46 - pt

Obok Illiady i Odysei, należy wymieniać Teogonię Hezjoda jako autentyczne źródło wiedzy o mitologii greckiej.
Ciekawe są też Metamorfozy Owidiusza i Eneida, jeśli chodzi o źródła rzymskie.
Awatar użytkownika
Nausicaa
Skryba

Wróć do O czymkolwiek zechcesz...