Robert E. Howard [Pytania do wydawnictwa]

Tu znajdziesz wszystko to co na forum zaistniało, a nikt już nie chce o tym dyskutować.

Moderatorzy: Nightchill, Dhuaine, Andrzej Miszkurka, Kalriem

Robert E. Howard [Pytania do wydawnictwa]

Postautor: Cloner » 12 maja 2006, 23:46 - pt

”Chwieje się Lew, upada w mrok,
chwytają go demony.
Szkarłatne skrzydła pręży Smok
przez czarny wiatr niesiony...
Rycerze wiecznym legli snem,
bo srogi bój ich strudził,
A w głębi gór przeklętych , hen,
szatański rój się budzi.
Godzina Smoka! trupi chłód.
Strach krwawym łypie okiem....
Godzina Smoka! struchlał lud -
którz oprze się przed Smokiem! „

Myśle ,że każdy miłośnik fantasy pozanaje cytat z ksiązki Roberta Ervina Howarda " Conan :Godzina Smoka". Na potrzeby tego bohatera Howard stworzył całą epokę hyperborejską, prehistorię Ziemi. Nastąpić miała ona parę tysięcy lat po zatonięciu Atlantydy i Lemurii, a jakieś dwanaście przed znaną historią. W miejscach, bogach, narodach zamieszkujących egzotyczne krainy, można odnaleźć protoplastów późniejszych plemion barbarzyńskich i ludów Europy i Azji. Udało się Howardowi zamknąć ten swój świat tak sprawnie, że poczynając od losów Atlantydy, aż po początki znanej cywilizacji opisał całą historię, łącznie ze zmianami wyglądu kontynentów. Świat Conana to barwna rzeczywistość pełna różnorodnych krain. Wędruje on przez nie wszystkie jako zabijaka, złodziej, najemnik, dowódca, generał, by wreszcie zasiąść na tronie najpotężniejszego państwa.Co skłoniło mnie do tego ,aby przypomnieć o tym pisarzu ,który moim skromnym zdaniem był i pozostanie największym pisarzem fantasy; zianteresowanie tym pisarzem i jego twórczością wydawnictwo Mag. Myśle ,że warto by było wznowić wydanie opowiadań o Conanie z Cymerii , tym bardziej ,że poprzednie wydania wydawnictwa PiK i ART miały dużo błedów w tłumaczeni i nie oddały klimatu opowieści, upstrzonych niesamowitością i magią, stanowiących po prostu po dziś dzień świetną rozrywkę, wspaniałą ucieczkę od rzeczywistości w świat, w którym mężczyźni są silni, a kobiety piękne.
Najbliżej orginału moim zdaniem było tłumaczenie Stanisława Czaji wydane przez wydawnictwo ALFA 1988r w formie zeszytów sprzedawanych w kioskach ( to były czasy? ).

Czekam na państwa odpowiedź a temat pozostawiam otwarty na Forum

Awatar użytkownika
Cloner
Pisarczyk

Postautor: Himura » 13 maja 2006, 23:46 - sob

Uważam, że czemu by nie - Conan to w sumie postać kultowa!
Nie sądze jednak, żeby była jakakolwiek szansa na wydanie Howarda przez MAG (w kolejce do wydania czeka wiele wspaniałych pozycji)!
“It has always seemed to me that my existence consisted purely and exclusively of nothing but the most outrageous nonsense.”
Awatar użytkownika
Himura
Tom Bombadil

Postautor: Shadowrunner » 13 maja 2006, 23:46 - sob

Czyżby ten powrót zainteresowania Conanem miał jakiś związek z wydanym niedawno eRPeGiem Ery Hyperboreańskiej 8) ?

Czytałem w jakimś pismie (to był chyba "Gwiezdny Pirat", czy jakoś tak) że zapowiada się całkiem ciekawie - pomimo tego, że, niestety, użyto do tego mechaniki D20 (której osobiście nienawidzę - jak i większości rzeczy, które są związane z D&D, poza grami komputerowimi - bo tam jest właściwe miejsce tego dziwoląga). Z drugiej jednak strony ma całkowicie zniknąć AD&Dowskie podejście do magii - która jako taka ma przestać istnieć na zasadzie leczenia i wskrzeszania czarami - więc nareszcie koniec z "wyznawcami błogosławionego kiurlajta" - jak to ktoś kiedyś określił. A więc mamy dowód na to, że jednak magię D20 można ując w jakieś logiczne ramy - w ogóle ponoć ma być to odejście od klasycznej magi D&D, nawet w wydaniu czarodziejskim. Taka magia miałaby pewnie postać zbliżoną w metodyce do Zew Cthulhu (jeśli chodzi o naukę i rzucanie), co zresztą nie jest wcale takie głupie, bo Howard był cyba zaliczany do Ligi Lovercraftowskiej...

Swoją drogą, odkąd miałem styczność z RPG, zawsze zastanawiało mnie, dlaczegi nikt wcześniej nie wpadł na ten pomysł wydania Cocanowskiego RPG (a w każdym razie ja o żadnym takim przypadku nie słyszałem).

Kto wiem, może jeśli ten pomysł wypali i odniesie sukces - to i wznowienie serii fabularnej nie będzie takim głupim pomysłem. Pożyjemy zobaczymy. Ja osobiście chętnie uzupełniłbym sobie domową biblioteczkę o cykl conanowski - w mojej osiedlowej bibliotece jest co prawda większość pozycji Howarda - ale nie wszystkie, a z nie-howardowskich jest niewiele...
Ugar Or Metranseran, Eaee Or Unt-Aghedon Galaar, Eaee Or Unt Arai Harai...

"Twój ród nie może być moim
a twój bóg... ja w bogi nie wierzę"
Awatar użytkownika
Shadowrunner
Jeszcze nienarodzony

Postautor: Dhuaine » 13 maja 2006, 23:46 - sob

W Łodzi każdy, dosłownie każdy z trzech najbardziej liczących się antykwariatów miewa od czasu do czasu pełne półki czarnych książeczek z Conanem, Howarda i nie. Połowa bibliotek ma tego trochę na stanie. Nie ma żadnych problemów z czatowaniem w antykwariatach / bibliotekach na te książki.

Wydanie Conana to zły pomysł, gdyż wtedy MAGowi nie zmieszczą się inne pozycje, a plan jest zapchany do 2008 roku. Obraziłabym się śmietelnie, gdy MAG olał takich pisarzy jak (Dave) Duncan, (Glen) Cook, Stephenson, Carey, Hobb (nieszczęsne Żywostatki i ich klątwa!), by wznowić jakieś Conany!

RPG pewno by i wypaliło, ale książki? :roll: Niby trochę tego z antykwariatów z nika, więc ludzie kupują... Ale ja osobiście nie znam nikogo, kto by to kupił.
Awatar użytkownika
Dhuaine
Moderator

Postautor: Halabardnik » 13 maja 2006, 23:46 - sob

Hmmm... Shadowrunner, a co wlasciwie nie podoba ci sie w leczeniu i wskrzeszaniu czarami? A jak, wedlug ciebie, wskrzeszono Conana w "Conanie Barbarzyncy"? Wiem, ze to "tylko" film, ale...
H.
Halabardnik
Cthulhu

Postautor: Tigana » 13 maja 2006, 23:46 - sob

Dhuaine pisze:W Łodzi każdy, dosłownie każdy z trzech najbardziej liczących się antykwariatów miewa od czasu do czasu pełne półki czarnych książeczek z Conanem, Howarda i nie. Połowa bibliotek ma tego trochę na stanie. Nie ma żadnych problemów z czatowaniem w antykwariatach / bibliotekach na te książki.

Dostępne są głównie książki post-Howardowskie. Tych autentycznych "Conanów" jest stosunkowo niewiele: 2 powieści ( "Godzina smoka" i odnaleziony po latach "Skarb Tronicosa" ) i opowiadania, z których dałoby się sklecić ze 3-4 zbiory i to wszystko.
Co do samego pomysłu - nie wydaje mi się żeby istniało duże zapotrzebowanie na wznowienie przygód umięśnionego barbarzyńcy. Kiedyś na fali popularności filmów z Arnoldem i małej ilości książek fantasy na rynku każdy "Conan" był wydarzeniem - dziś tylko miłym wspomnieniem.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tigana
Samuraj Jack

Postautor: Dhuaine » 13 maja 2006, 23:46 - sob

Biblionetka.Pl pisze:Conan Barbarzyńca *
Conan najemnik *
Conan Niszczyciel
Conan Uzurpator
Conan Wojownik
Conan z Cimerii *
Conan Zdobywca
Conan: Droga do tronu
Conan: Godzina smoka *
Dolina Grozy
Ludzie Czarnego Kręgu
Nie kopcie mi grobu *
Płomień Assurbanipala
Trupiogłowy *
Tygrysy morza
Conan *, Conan Ryzykant, Conan zuchwały

Co najmniej połowę tych książek widziałam w mojej bibliotece lub antykwariatach ;) Może Łódź to takie dziwne miejsce... o ile się orientuję, tylko my mamy deficyt książek Andre Norton o_O

IMHO Conan to przeżytek. Dostał etykietkę mało ambitnego czytadła i wątpię, by wielu nowych się skusiło, gdy zrobią rozpoznanie. Starzy wyjadacze może z ciekawości na to pójdą, ale nie sądzę, by było ich wielu.
Czytałam około pięciu Conanów, w tym trzech Howarda, i nie mogę powiedzieć, by mi się podobały.
Awatar użytkownika
Dhuaine
Moderator

Postautor: Shadowrunner » 13 maja 2006, 23:46 - sob

Halabardnik pisze:Hmmm... Shadowrunner, a co wlasciwie nie podoba ci sie w leczeniu i wskrzeszaniu czarami? A jak, wedlug ciebie, wskrzeszono Conana w "Conanie Barbarzyncy"? Wiem, ze to "tylko" film, ale...
H.

Conana wskrzeszono nie czarem tylko rytuałem - a to już zupełnie co innego - no i jakoś nie pamiętam, żeby wskrzeszano wielokrotnie - tylko ten jeden raz - to było coś wyjątkowego i uzasadnionego fabularnie, i wobec czegoś takiego nie mam nic przeciwko
Ugar Or Metranseran, Eaee Or Unt-Aghedon Galaar, Eaee Or Unt Arai Harai...

"Twój ród nie może być moim
a twój bóg... ja w bogi nie wierzę"
Awatar użytkownika
Shadowrunner
Jeszcze nienarodzony

Postautor: Cloner » 16 maja 2006, 23:46 - wt

do redaktora A.M.

proszę o odpowiedź jak pan to widzi ,czy w planach wydawniczych Maga będzie wznowienie opowiadań o Conanie z Cymerii cz raczej nie ?
Awatar użytkownika
Cloner
Pisarczyk

Postautor: Halabardnik » 16 maja 2006, 23:46 - wt

Nie zebym sie czepial, ale przejrzyj watek z zapowiedziami i zobacz z jakich ksiazek i dlaczego MAG rezygnuje albo jakie i dlaczego przeklada na mniej lub bardziej odlegla przyszlosc. Conan kompletnie nie pasuje do profilu tego wydawnictwa. Nigdy nie pasowal. Na twoim miejscu nie robilbym sobie nadziei i nie wywolywal redaktorow do tablicy :wink:
H.
Halabardnik
Cthulhu

Postautor: Andrzej Miszkurka » 16 maja 2006, 23:46 - wt

Cloner pisze:do redaktora A.M.

proszę o odpowiedź jak pan to widzi ,czy w planach wydawniczych Maga będzie wznowienie opowiadań o Conanie z Cymerii cz raczej nie ?

Na pewno nie.
Andrzej Miszkurka
Redaktor

Postautor: Cloner » 17 maja 2006, 23:46 - śr

Halabardnik z jednym nie mogę się z tobą zgodzić a mianowicie ,że Conan nie pasuje do profilu tego wydawnictwa i nigdy nie pasował .Według mnie jak najbardziej pasuje , a skoro mowa o profilu to wyjaśnij jaki profil ma wydawnictwo Mag nie żebym się czepiał .
Awatar użytkownika
Cloner
Pisarczyk

Postautor: Halabardnik » 17 maja 2006, 23:46 - śr

W skrocie: MAG wydaje o niebo ambitniejsza fantastyke. Chyba kazda ("chyba", bo nie wszystkie czytalem) ksiazka (moze poza Eragonem :wink: i parodiami) wydana przez MAGa jest lepsza (zwlaszcza pod wzgledem literackim, ale takze fabularnym) od Howarda. Howard byl swojego rodzaju pionierem, ale od tamtej pory minelo ze siedemdziesiat lat i troche sie zmienilo...

Wszystko jak leci z fantastyki to wydawal Amber i tam miejsce dla Conana by sie znalazlo.
H.
Halabardnik
Cthulhu

Postautor: Himura » 17 maja 2006, 23:46 - śr

Cloner to wydaje mi się jest odpowiedź na Twoje pytanie:
Oferta Wydawnictwa MAG jest zróżnicowana, obejmuje zarówno literaturę „z górnej półki”, jak też wybrane najciekawsze pozycje z literatury komercyjnej.

W ramach literatury fantastycznej prezentujemy najciekawsze tytuły z dziedziny szeroko rozumianej fantastyki (science-fiction i fantasy) oraz serię „Andrzej Sapkowski przedstawia. Wśród tytułów z literatury science-fiction i fantasy prezentujemy najsławniejszych autorów, wielokrotnie nagradzanych nagrodami krytyków literackich jak i laureatów plebiscytów czytelników. Często, są to pozycje kontrowersyjne, znaczące na tle pozostałej pulpy wydawniczej, nigdy przeciętne.

Z kolei seria „Andrzej Sapkowski Przedstawia” , wybierana i opatrywana wstępem Andrzeja Sapkowskiego prezentuje najgłośniejsze współczesne nazwiska szeroko rozumianej literatury fantasy.
Za swoją aktywność na polu polskiego rynku odbiorców literatury SF i fantasy byliśmy kilkakrotnie nagradzani...

Wykreowaliśmy kilku wcześniej nieznanych autorów. Neil Gaiman, wcześniej nieznany polskiemu czytelnikowi, stał się gwiazdą literatury zarówno dla dorosłych czytelników jak i autorem bestsellerów literatury dziecięcej. Jego ilustrowana ksiązka dla dzieci Wilki w ścianach otrzymała Nagrodę Dużego Donga – w konkursie na Dziecięcy Bestseller Roku. Wcześniejsza powieść Koralina wydana w 2003 roku zajęła 4 miejsce na liście bestsellerów Empik a Amerykańscy bogowie byli hitem 2001 roku.

Wśród innych bestsellerowych autorów pragniemy zwrócić uwagę na Neala Stephensona i jego Cykl Barokowy, Neila Gaimana i jego nową książkę Chłopcy Anansiego, horrory Clive’a Barkera – drugiego po S. Kingu najsławniejszego w St.Zjednoczonych pisarza, scenarzysty i reżysera, Najstarszego – Christophera Pasoliniego, kolejne tytuły Elizabeth Haydon, Robin Hobb, Feliksa W. Kresa i Księgę Całości, noblistkę Toni Morrisom i jej cykl dla dzieci Kto jest górą?, Martę Wells, Stevena Eriksona, Paula Kearneya, Jacqueline Carey i innych popularnych pisarzy.
Oprócz książek, mamy w swojej ofercie również książki RPG.

Zaznaczam nie mam nic do Conana (lubiłem za dzieciaka) :)
“It has always seemed to me that my existence consisted purely and exclusively of nothing but the most outrageous nonsense.”
Awatar użytkownika
Himura
Tom Bombadil

Postautor: Cloner » 18 maja 2006, 23:46 - czw

Jakoś mnie to nie przekonuje ale pomijając ten fakt stwierdzam ,że pozycje wydawnictwa Mag są interesujące czytałem Jacqueline Carey,Marthe Wells,Feliksa W. Kresa,Paula Kearneya,R. Scotta Bakkera,Stevena Eriksona światy przedstawione w tych książkach nie są tak wciągające magiczne i nie rozpalają mojej wyobraźni (oczywiście po za jedym Malazańskiej księgi poległych) tak jak to robi świat Conana stworzony przez Howarda bo ile razy można wracać do Terre d'Ange , Ile-Rien ,Szereru dwa razy więcej nie sąądze ...a do epoki hyperborejskiej wracam i będe wracał . Pomysł na wzowienie zrodził się w momencie przeczytania "Gwiazdy moim przeznaczeniem" skądinąd wzowionego przez wydawnictwo Solaris( polecam), drugim powodem o którym wspominałem jest tłumaczenie(kiedy czytam to mnie krew zalewa),że został zmarnowany potencjał tej książki jak to mówią diabeł tkwi w szczegółach .Wiem oczym mówie miałem okazje czytać w oryginale. Bardzo sobie cenie tłumaczenie Michała Jakuszewskiego ,które jest bliskie ideału i to był trzeci i ostatni powód wznowienia opowiadań o Conanie przyznam że liczyłem na jego tłumaczenie . Pozostaje mi tylko czekać i mieć nadzieje ,że kiedyś zostanie wydane.
Awatar użytkownika
Cloner
Pisarczyk

Następna

Wróć do Przejrzyj zanim napiszesz...