Pytania do wydawnictwa i plany wydawnicze (v.5.0)

Tu znajdziesz wszystko to co na forum zaistniało, a nikt już nie chce o tym dyskutować.

Moderatorzy: Nightchill, Dhuaine, Andrzej Miszkurka, Kalriem

Postautor: Rafael » 07 lutego 2014, 23:46 - pt

Tak jak zerkam to Prószyński, Zysk, Albatros sprzedają swoje książki zabezpieczone watermarkiem.
Awatar użytkownika
Rafael
Pisarczyk

Postautor: asymon » 07 lutego 2014, 23:46 - pt

Andrzej Miszkurka pisze:To nie jest kwestia zmiany polityki wydawniczej. Po prostu jeden z naszych partnerów chce zabezpieczeń DRM. Jeśli ich nie będzie, nie będzie również, jego ebooków. I tyle. Nasz wyłączny dystrybutor nie obsługuje tej technologii, więc i tak nie byłoby możliwości sprzedaży książek zabezpieczanych DRM. Interesuje mnie raczej coś innego. Kto w Polsce sprzedaje takie ebooki? Bo jeśli nikt, może uda się coś wytłumaczyć Orionowi.

Na razie trudno dyskutować ze stwierdzeniem "inni Polscy wydawcy wyrazili zgodę i od lat sprzedają ebooki zabezpieczone DRM". Może jednak nie sprzedają, bo właściwie nie ma gdzie, i opowiadają Orionowi bajki?

Może to kwestia języka i definicji? Może jako DRM Orion akceptuje, lub zaakceptuje także watermark? Bo książki elektroniczne na polskim rynku są zabezpieczone, choć da się je otworzyć na dowolnym urządzeniu, to każdy plik zawiera informację o kupującym, ukryty w treści unikalny ciąg znaków, oraz formatowanie tekstu.

Chyba jedynym dużym wydawnictwem jest Znak, który niektóre (podkreślę niektóre) swoje książki elektroniczne w sklepie woblink.com sprzedaje zabezpieczone Adobe DRM. Prawdopodobne jest to właśnie spowodowane oporem licencjodawcy. Na stronie można posortować książki na zabezpieczone Adobe DRM i ze znakiem wodnym.

Podobnie jest np. w należącym do Agory sklepie publio.pl - pozycje zabezpieczone Adobe DRM to margines, głównie książki prawnicze. Z kolei należący do RUCH-u sklep nexto.pl od maja 2013 nie sprzedaje książek z Adobe DRM.

Z DRM zrezygnowało zupełnie wydawnictwo TOR, nawet na amazon.com sprzedają książki bez zabezpieczeń. http://torbooks.co.uk/2013/04/25/drm-free-a-year-on/
Ostatnio zmieniony 07 lutego 2014, 23:46 - pt przez asymon, łącznie zmieniany 2 razy
Awatar użytkownika
asymon
Czytacz

Postautor: Evergreen » 07 lutego 2014, 23:46 - pt

Andrzej Miszkurka pisze:To nie jest kwestia zmiany polityki wydawniczej. Po prostu jeden z naszych partnerów chce zabezpieczeń DRM. Jeśli ich nie będzie, nie będzie również, jego ebooków. I tyle. Nasz wyłączny dystrybutor nie obsługuje tej technologii, więc i tak nie byłoby możliwości sprzedaży książek zabezpieczanych DRM. Interesuje mnie raczej coś innego. Kto w Polsce sprzedaje takie ebooki? Bo jeśli nikt, może uda się coś wytłumaczyć Orionowi.

Na razie trudno dyskutować ze stwierdzeniem "inni Polscy wydawcy wyrazili zgodę i od lat sprzedają ebooki zabezpieczone DRM". Może jednak nie sprzedają, bo właściwie nie ma gdzie, i opowiadają Orionowi bajki?

Panie Andrzeju może zamiast pytania "Kto w Polsce sprzedaje takie ebooki" należy się zastanowić kto będzie kupować ebooki z DRM. Nie jest to popularny format, z zasady jest bojkotowany przez większość użytkowników czytników w Polsce. Dlatego wszystkie znaczące księgarnie w naszym kraju oferują ebub/mobi/PDF.
Evergreen
Przechodzień

Postautor: TrissV » 07 lutego 2014, 23:46 - pt

DRM jest bojkotowany przez większość użytkowników, a większość księgarni e-bookowych typu nexto, publio itp. wycofuje książki zabezpieczone w ten sposób, ponieważ a/ nikt ich nie kupuje, b/ sprzedaż takich książek powoduje bojkot sklepu, wydawnictwa i autora przez czytelników ;)
nie idźcie tą drogą.
Awatar użytkownika
TrissV
Przechodzień

Postautor: Andrzej Miszkurka » 07 lutego 2014, 23:46 - pt

asymon pisze:Może to kwestia języka i definicji? Może jako DRM Orion akceptuje, lub zaakceptuje także watermark?

Trudno w to uwierzyć, bo wszystko zaczęło się się od mojego wypracowania na temat polityki cenowej, tytułów, formy zabezpieczania i sprzedaży książek. Napisałem, że zabezpieczamy pliki watermarkami. Niestety, to zabezpieczenia wzbudziły wątpliwości, bo wszystko inne jest dla nich ok.

To raczej nie pozostawia wątpliwości:
"it is our company policy that all our ebooks are fully DRM protected".
Andrzej Miszkurka
Redaktor

TrissV pisze:nie idźcie tą drogą.

Co to znaczy nie idźcie tą drogą? Nie idziemy, ale jeśli chcemy w ogóle mieć ebooki Lyncha albo Abercrombiego, musimy. W tym przypadku rozwiązanie jest proste. Nie będzie ebooków obu autorów.
Andrzej Miszkurka
Redaktor

Postautor: pizaro » 07 lutego 2014, 23:46 - pt

pizaro
Jeszcze nienarodzony

Postautor: Psychonauts » 07 lutego 2014, 23:46 - pt

Awatar użytkownika
Psychonauts
Skryba

Postautor: Sebek » 07 lutego 2014, 23:46 - pt

"Zywe srebro" i "Droga serca" wygladaja swietnie :) Czekam z niecierpliwoscia na "Imajice".
Trudno jest jednostce utrzymać własny sposób zachowania pod naciskiem innych osób.
"Stowarzyszenie umarłych poetow"
Awatar użytkownika
Sebek
Jeszcze nienarodzony

Powinien być jeszcze Reynolds.
Andrzej Miszkurka
Redaktor

Postautor: Psychonauts » 07 lutego 2014, 23:46 - pt

Galaktyczna północ
http://ecsmedia.pl/c/galaktyczna-polnoc ... 715844.jpg

Właśnie na forum patrzyłem i było "Północ galaktyki" i coś mi nie pasowało.
Awatar użytkownika
Psychonauts
Skryba

Psychonauts pisze:Galaktyczna północ
http://ecsmedia.pl/c/galaktyczna-polnoc ... 715844.jpg

Właśnie na forum patrzyłem i było "Północ galaktyki" i coś mi nie pasowało.

Okładkę na empik.com jeszcze podmienimy, bo ostatecznie książka będzie nazywała się Północ galaktyki, ale już wiadomo jak wygląda.
Andrzej Miszkurka
Redaktor

Postautor: Spriggana » 07 lutego 2014, 23:46 - pt

Jedyna metoda ewentualnej rozmowy z Orionem to chyba jednak wyłuszczenie punkt po punkcie:

• przeważająca większość czytników w Polsce to Kindle
• nie ma możliwości sprzedawania w Polsce zabezpieczonych DRMem ebooków na Kindla – jak już wspomniałam to robi tylko Amazon, który nie sprzedaje ebooków po polsku (ew. sprawdzić czy ta ostatnia informacja jest wciąż aktualna, ale nie słyszałam żeby coś się zmieniło)
• w związku z powyższymi żądając DRMa odcinają sobie większość – i tak niewielkiego – rynku.

BTW, jak się boją piractwa to może trzeba ich uspokoić że nic się nie zmieni, na chomiku Lyncha i Abercrombiego ile chcieć… ;->
Obrazek
Awatar użytkownika
Spriggana
Jeszcze nienarodzony

Postautor: Dada » 07 lutego 2014, 23:46 - pt

Harrison - jak to UW - świetnie. Stephenson jakiś taki nijaki, ale może w druku będzie wyglądać lepiej. Natomiast Aaronowicza... well, nvm.
Dada
Czytacz

Spriggana pisze:Jedyna metoda ewentualnej rozmowy z Orionem to chyba jednak wyłuszczenie punkt po punkcie:

przeważająca większość czytników w Polsce to Kindle
 nie ma możliwości sprzedawania w Polsce zabezpieczonych DRMem ebooków na Kindla – jak już wspomniałam to robi tylko Amazon, który nie sprzedaje ebooków po polsku (ew. sprawdzić czy ta ostatnia informacja jest wciąż aktualna, ale nie słyszałam żeby coś się zmieniło)
 w związku z powyższymi żądając DRMa odcinają sobie większość – i tak niewielkiego – rynku.

BTW, jak się boją piractwa to może trzeba ich uspokoić że nic się nie zmieni, na chomiku Lyncha i Abercrombiego ile chcieć… ;->

Zmiany muszą wyjść od nich. Raczej nie zrobią dla nas wyjątku. Sama sprzedaż ebooków w Polsce jest i dla nas i dla nich drugorzędną sprawą w sytuacji, gdy chodzi o kilkanaście lub kilkadziesiąt egzemplarzy rocznie, ale fajnie byłoby, gdybyśmy powiększyli bazę naszych tytułów.

Można ich uspokoić w inny sposób :). Na przykład taki, że w ciągu kilku minut można bez problemu zdobyć każdą książkę, jaką sami kiedykolwiek zabezpieczyli DRM.

Oczywiście to nie kwestia wyłącznie Oriona. Jest kilku innych.
Andrzej Miszkurka
Redaktor

PoprzedniaNastępna

Wróć do Przejrzyj zanim napiszesz...