Guy Gavriel Kay - ogólnie

Moderatorzy: Nightchill, Dhuaine, Andrzej Miszkurka, Kalriem

Postautor: Metzli » 29 sierpnia 2007, 23:46 - śr

Czarna Mamba-san pisze:Na koniec zostawiłam Mozaikę, którą bym umieściła gdzieś pomiędzy "Lwami..." a "Ostatnimi promeniami.."

Ja bym "Mozaikę" umieściła przed "Lwami" : ) O wiele bardziej skomplikowana historia i bardziej kayowska, że się tak wyrażę ;) Inna sprawa, że kierunek w jakim potoczy się akcja "Lwów" można było łatwo przewidzieć. Wystarczyło trochę znajomości historii. ;)
Awatar użytkownika
Metzli
Skryba

Postautor: Kalriem » 29 sierpnia 2007, 23:46 - śr

Metzli pisze:
Czarna Mamba-san pisze:Na koniec zostawiłam Mozaikę, którą bym umieściła gdzieś pomiędzy "Lwami..." a "Ostatnimi promeniami.."

Ja bym "Mozaikę" umieściła przed "Lwami" : ) O wiele bardziej skomplikowana historia i bardziej kayowska, że się tak wyrażę ;) Inna sprawa, że kierunek w jakim potoczy się akcja "Lwów" można było łatwo przewidzieć. Wystarczyło trochę znajomości historii. ;)

Co to znaczy "Kay'owska" wg Ciebie?
Ja Saratyńskiej jeszcze nie czytałam, więc chętnie poczytam bez spoilerów za wielkich ;)
Awatar użytkownika
Kalriem
Moderator

Postautor: Czarna Mamba-san » 29 sierpnia 2007, 23:46 - śr

IMO (xD) u Kaya charakterystyczne jest przedstawienie końca pewnej epoki, okresu, który miał ogromny wpływ na społeczeństwo, kulturę etc. etc.
Schyłek jest dla mnie bardzo Kay'owski.
Ludzi można podzielić na dwa rodzaje; tych, którzy są wytworem świata, w którym żyją, i tych którzy są wytworem samych siebie, którzy choć świata nie zmienili, nie dali się zmienić światu. Oni chodzą po świecie a nie świat po nich.
Stachura "Oto"
Awatar użytkownika
Czarna Mamba-san
Pisarczyk

Postautor: _Morgiana » 29 sierpnia 2007, 23:46 - śr

Ja też jeszcze nie czytałam i mam pytanie: czy gdzieś można w ogóle dostać "Pożeglować do Sarancjum"? Sprawdzałam w Merlinie i dwóch różnych Empikach. Nie było.
Awatar użytkownika
_Morgiana
Pisarczyk

Postautor: Tigana » 29 sierpnia 2007, 23:46 - śr

Dodałbym jeszcze stworzenie miejsc, narodów i postaci, które mają swój odpowiednik w naszej historii. No i specyficzny styl Kaya - leniwie, rozkrecający pełen scen symboli, płaczotwórczy.

_Morgiana pisze:Ja też jeszcze nie czytałam i mam pytanie: czy gdzieś można w ogóle dostać "Pożeglować do Sarancjum"? Sprawdzałam w Merlinie i dwóch różnych Empikach. Nie było.

Próbuj w taniej książce - czasami leży po 6-8 złotych.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tigana
Samuraj Jack

Postautor: _Morgiana » 29 sierpnia 2007, 23:46 - śr

Tigana pisze:Dodałbym jeszcze stworzenie miejsc, narodów i postaci, które mają swój odpowiednik w naszej historii. No i specyficzny styl Kaya - leniwie, rozkrecający pełen scen symboli, płaczotwórczy.

Mnie nazwa "Półwysep Dłoni" (?) rozśmieszyła :D

Można jeszcze dodać, że wielowątkowość, barwne postaci i "zmyłki narracyjne", ale to już nie są sztandarowe przykłady stylu Kaya.
Awatar użytkownika
_Morgiana
Pisarczyk

Postautor: Bruja » 29 sierpnia 2007, 23:46 - śr

_Morgiana , na Allegro ceny nie przekraczają zazwyczaj dychy ;)

Tigana pisze:]No i specyficzny styl Kaya

Magiczny powiedziałabym ;)
Awatar użytkownika
Bruja
Pisarczyk

Postautor: Nightchill » 30 sierpnia 2007, 23:46 - czw

_Morgiana pisze:
Tigana pisze:Dodałbym jeszcze stworzenie miejsc, narodów i postaci, które mają swój odpowiednik w naszej historii. No i specyficzny styl Kaya - leniwie, rozkrecający pełen scen symboli, płaczotwórczy.

Mnie nazwa "Półwysep Dłoni" (?) rozśmieszyła :D

Mnie też. Do tego nazwa "Sarancjum" jest już śmieszno-drażniąca. Na mój gust psuje to klimat. Takie nazewnictwo sugeruje parodię pierwowzorów, a przecież zupełnie nie o to chodziło.
"Jakie jezioro, taka pani..."
Awatar użytkownika
Nightchill
Moderator

Postautor: ASX76 » 31 sierpnia 2007, 23:46 - pt

Zaraz tam od razu psuje... To nawet nie przesada, to przesadyzm. Nie macie już do czego się przyczepić :?: :P :wink:
Awatar użytkownika
ASX76
Samuraj Jack

Postautor: annyonne » 31 sierpnia 2007, 23:46 - pt

No właśnie to mi się u Kaya nigdy nei podobało. Nawet jeśli jego twórczość ma inne zalety, takie coś psuje klimat.
I'm still standing in this moment of pure madness...
Awatar użytkownika
annyonne
Skryba

Postautor: Wezyr » 19 kwietnia 2008, 23:46 - sob

Mam możliwość sięgnięcia po twórczość G.G. Kay'a, tylko... nie wiem, w jakiej kolejności wziąć się za czytanie jego powieści. Prosiłbym o jakieś wskazówki.
Awatar użytkownika
Wezyr
Mistrz Pióra

Postautor: Himura » 19 kwietnia 2008, 23:46 - sob

W sumie to większość z nich to odrębne powieści dziejące się w tym samym świecie, więc chyba raczej kolejność nie ma znaczenia.
Z wyjątkiem "Fionavarskiego gobelinu" kolejność:
Letnie drzewo
Najmroczniejsza droga
Wędrujący ogień

Wyjątek stanowi także "Władca cesarzy", który jest kontynuacją "Pożeglować do Sarancjum" (ta dylogia jest bardzo dobra).
“It has always seemed to me that my existence consisted purely and exclusively of nothing but the most outrageous nonsense.”
Awatar użytkownika
Himura
Tom Bombadil

Postautor: Wezyr » 20 kwietnia 2008, 23:46 - ndz

Dziękuję. W takim razie na pierwszy ogień pójdzie Tigana, którą dzisiaj zamówiłem, ewentualną kontynuację moich przygód z Kay'em uzależniam od powodzenia tej książki. Nie będę ukrywał, że zainteresowała mnie ona głównie z powodu nicka pewnego usera :D
Awatar użytkownika
Wezyr
Mistrz Pióra

Postautor: Himura » 20 kwietnia 2008, 23:46 - ndz

IMO nie powinieneś się zamieść, ale w sumie to najlepiej by chyba było jakby się wypowiedział "wywołany do tablicy" :wink:
“It has always seemed to me that my existence consisted purely and exclusively of nothing but the most outrageous nonsense.”
Awatar użytkownika
Himura
Tom Bombadil

Postautor: Galvar » 20 kwietnia 2008, 23:46 - ndz

Ja osobiście polecam Ci Wezyrze "Sarantyńską mozaikę", która składa się z "Pożeglować do Sarancjum" i "Władcy cesarzy". Jest to dylogia wymagająca pewnej uwagi i skupienia ale i odwdzięcająca się po stokroć jakością i wspaniałymi wrażeniami. Ja sam zaczynałem od niej przygodę z twórczością Kaya. ;)
Galvar, mag z charakterem. ;)
Awatar użytkownika
Galvar
Asimov

PoprzedniaNastępna

Wróć do Guy Gavriel Kay