Ksiązki z gatunku cyberpunk

Za tymi drzwiami znajdziecie cały świat fantazji...

Moderatorzy: Nightchill, Dhuaine, Andrzej Miszkurka, Kalriem

Ksiązki z gatunku cyberpunk

Postautor: Gojda » 25 października 2012, 23:46 - czw

Zwykle czytuje książki w innych realiach, jednak po ostatniej grze, którą miałam okazję ukończyć jaką był Deus Ex (wywarła na mnie duże wrażenie) chciałabym się zagłębić w temat. Czy możecie jakieś książki polecić? Najlepiej, gdyby podobnie jak w grze wystąpił wątek, gdy nasze człowieczeństwo walczy z kolejnymi technologicznymi nowinkami :)
Gojda
Przechodzień

Re: Ksiązki z gatunku cyberpunk

Postautor: Andrzej Miszkurka » 25 października 2012, 23:46 - czw

Gojda pisze:Zwykle czytuje książki w innych realiach, jednak po ostatniej grze, którą miałam okazję ukończyć jaką był Deus Ex (wywarła na mnie duże wrażenie) chciałabym się zagłębić w temat. Czy możecie jakieś książki polecić? Najlepiej, gdyby podobnie jak w grze wystąpił wątek, gdy nasze człowieczeństwo walczy z kolejnymi technologicznymi nowinkami :)

Na początek William Gibson Neuromancer, Graf Zero, Mona Lisa Turbo i Neal Stephenson Zamieć. Mogą być też Okablowani i Ryk tornada Waltera Jona Williamsa.
Ostatnio zmieniony 25 października 2012, 23:46 - czw przez Andrzej Miszkurka, łącznie zmieniany 1 raz
Andrzej Miszkurka
Redaktor

Postautor: Kat » 25 października 2012, 23:46 - czw

Pewnie jakieś wydawnictwo wydało książkę na podstawie gry...
Za ojca cuberpunka uważa się powszechnie Williama Gibsona i jego "Neuromancera". Mnie osobiście zmogła ta książka i przeczytałam ją do końca tylko z samozaparcia. Ale może Tobie się spodoba? W Magu jest jego "Maszyna różnicowa" pisana do spółki ze Sterlingiem, ale to już raczej nie cyberpunk i też mnie raczej zawiodła.
Lepsza wydała mi się seria o Parish Plesis Marianne de Pierres.
Kat
Skryba

Postautor: grubshy » 26 października 2012, 23:46 - pt

Poza wspomnianymi juz ksiazkami Gibsona, warto przeczytac 'Trylogie mostu' ('Swiatlo wirtualne' / 'Idoru' / 'Wszystkie jutra') oraz zbior opowiadan 'Johny Mnemonic' (ze szczegolnym uwzglednieniem 'Wypalic Chrom'!)

'Po naszemu' wydano tez cykl 'Takeshi Kovacs' Richarda Morgana ('Modyfikowany wegiel' / 'Upadle Anioly' / 'Zbudzone Furie').

Z polskich, przypominaja sie mi stare opowiadania Ziemkiewicza np. z tomu 'Czerwone dywany, odmierzony krok', oraz 'Dominium solarne' ('Schwytany w swiatla' / 'Kolory sztandrow') Kolodziejczaka.

ps. nie zamierzam sie spierac co jest a co nie jest cyberpunkiem - wspomniane ksiazki maja jakies jego elementy, zatem je wymienilem.
We are the Dwarfs. You will be decapitated. Resistance is futile.
Awatar użytkownika
grubshy
Wielki AQ

Postautor: Janusz S. » 26 października 2012, 23:46 - pt

Nikt nie poleca "Czarnych oceanów" i "Perfekcyjnej niedoskonałości" Dukaja? Może to nie jest cyberpunk sensu stricte, ale chyba dobrze pasują.
Janusz S.

Postautor: Shadowmage » 26 października 2012, 23:46 - pt

"Czarne..." może i tak, ale "Perfekcyjna..." to już nie pasuje.
Obrazek
Ględzenie Shadowa - mój blog
Awatar użytkownika
Shadowmage
Wielki AQ

Postautor: pola102 » 14 stycznia 2013, 23:46 - pn

Estetycznie mamy do czynienia z brudnym naturalizmem. Filmy często utrzymane są w jednolitej kolorystyce – tonacji ciemnoniebieskiej (nie zawsze, np. ciemnozielony Matrix). Popularne są ciemne kadry, na których widnieją oślepiające neony, zatłoczone ulice (cyberpunk rozkwitł w latach 80., kiedy powszechnie obawiano się problemu przeludnienia Ziemi), moknące w nieustającym deszczu.
pola102
Przechodzień

Postautor: princessa2013 » 21 marca 2013, 23:46 - czw

zainteresowałam się niedawno cyber punkiem, chciałabym żebyście polecili mi najlepszą księgę dla tego typu fantasy, będę bardzo wdzięczna:)
Jak masz zrobic coś dziś zrób po jutrze a będziesz mieć 2 dni wolnego :)[url=http://2swiaty.pl:wif7lj5h]tanie foto tapety[/url:wif7lj5h]
princessa2013
Przechodzień

Postautor: grubshy » 21 marca 2013, 23:46 - czw

Po pierwsze to cyberpunk nie jest rodzajem fantasy.
Po drugie, to sugeruje zaczac od czytania pierwszych postow w tym topicu.
We are the Dwarfs. You will be decapitated. Resistance is futile.
Awatar użytkownika
grubshy
Wielki AQ

Postautor: Alia » 29 marca 2013, 23:46 - pt

Po trzecie, nie ma sensu dyskutować z botem. :wink:
Alia
Mistrz Pióra

Postautor: MagdaP5345 » 25 kwietnia 2013, 23:46 - czw

Doskonałe opowieści tworza gracze RPG grając w Neuroshimę polecam fora :)
\o/
MagdaP5345
Przechodzień

Postautor: fikusa93 » 30 września 2014, 23:46 - wt

Przyznam, że dałeś mi wiele do myślenia. Nigdy nie patrzyłem na to w ten sposób. Może coś w tm jest.
fikusa93
Czytacz

Postautor: Searcher » 30 września 2014, 23:46 - wt

Neuromancer to niesamowita powieść, którą czytałem jeszcze w latach 90. Tak w ogóle to od tej książki zaczęło się moje zainteresowanie tym gatunkiem. Od siebie polecam "Johnny Mnemonic", "Idoru", "Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?"
Awatar użytkownika
Searcher
Czytacz

Postautor: thogal » 15 marca 2015, 23:46 - ndz

Uwielbiam cykl Morgana 'Modyfikowany węgiel' i jeżeli ktoś znowu zechce zadać w tym wątku pytanie od czego ma zacząć - to ja polecam Morgana wszystkim, nie tylko wielbicielom cyberpunkowej literatury
Awatar użytkownika
thogal
Puszkin

Wróć do Fantastyka