Różne wyjaśnienia niejasności tomów - SPOILERY!!!

Moderatorzy: Nightchill, Dhuaine, Andrzej Miszkurka, Kalriem

Postautor: Yath » 17 czerwca 2012, 23:46 - ndz

@Asthariel pisze:
Mógłbym spytać jaki ty masz cel w zarzucaniu mi konfabulacji...

To nie był zarzut - na końcu postawiłem znak zapytania :wink:
Żadna historia nie ma początku i końca. Początki i końce można wymyślić, by służyły jakiemuś celowi, chwilowym, ulotnym zamiarom, lecz ze swej fundamentalnej natury są czymś arbitralnym i istnieją wyłącznie jako wygodna konstrukcja ludzkiego umysłu.
Yath
Bezimenny

Postautor: Inkiper » 06 września 2012, 23:46 - czw

No tak tylko że trake jako bóg nie umiera? tak mi się wydaje bo nadal wzywają imie boga (treacha)...a bóg istnieje tak długo jak wiara w niego...to było w wichrach...Zrzęda w ciele tygrysa dał się zdominować psychice tygrysa, i kilava działała na niego jak inne drapieżne zwierze (rywal). Przecież zrzęda miał podczas i przed ostatnią jego walką moralne implikacje tego że:
- pamiętał jak kilava mu pomogła z K'chain (to wspomnienia trake'a)
-była kotem z jego snów
- i nie była w starvald domelain do niego agresywna
- zrzęda spłacił dług trake;a wobec kilavy atakując smoka
Inkiper
Przechodzień

Postautor: Ciacho » 13 lutego 2013, 23:46 - śr

Ja mam pytanie: Jest jakaś różnica między Jhagiem a Jaghutem? Coś a la inne plemię czy po prostu dwie nazwy tej samej jednostki?
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” -Wisława Szymborska

„To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.” -Jonathan Carroll

http://swiat-bibliofila.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Ciacho
Cthulhu

Postautor: Rusłan » 13 lutego 2013, 23:46 - śr

Jhagowie to Jaghuci półkrwi (jak np. Icarium).
Awatar użytkownika
Rusłan
Bezimenny

Postautor: Ciacho » 17 lutego 2013, 23:46 - ndz

Rusłan pisze:Jhagowie to Jaghuci półkrwi (jak np. Icarium).

Dzięki. Ale jaka jest w takim razie tutaj różnica w wymowie? :P
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” -Wisława Szymborska

Awatar użytkownika
Ciacho
Cthulhu

Postautor: Janusz S. » 18 lutego 2013, 23:46 - pn

Ciacho pisze:
Rusłan pisze:Jhagowie to Jaghuci półkrwi (jak np. Icarium).

Dzięki. Ale jaka jest w takim razie tutaj różnica w wymowie? :P

A nie umiesz sam poszukać w sieci? Np. tutaj
Janusz S.

Postautor: Ciacho » 18 lutego 2013, 23:46 - pn

Janusz S. pisze:A nie umiesz sam poszukać w sieci?

Ale mnie takie teksty drażnią. :D A skąd wiesz, że nie szukałem? :shock:

Dzięki za stronę, ale tam jest tylko napisana wymowa Jaghuta, do Jhaga dalej nie wiadomo.

Awatar użytkownika
Ciacho
Cthulhu

Postautor: elTadziko » 18 lutego 2013, 23:46 - pn

Ciacho pisze:
Janusz S. pisze:A nie umiesz sam poszukać w sieci?

Ale mnie takie teksty drażnią. :D A skąd wiesz, że nie szukałem? :shock:

Dzięki za stronę, ale tam jest tylko napisana wymowa Jaghuta, do Jhaga dalej nie wiadomo.

No chyba po prostu Jag się wymawia ;P
Awatar użytkownika
elTadziko
Czytacz

Postautor: Janusz S. » 19 lutego 2013, 23:46 - wt

Ciacho pisze:Ale mnie takie teksty drażnią. :D ...

Pewnie tak jak mnie pytania, na które autor nie lubi dostawać odpowiedzi.
Janusz S.

Postautor: Ciacho » 19 lutego 2013, 23:46 - wt

elTadziko pisze:No chyba po prostu Jag się wymawia ;P

No fakt, chyba jednak tutaj nic odkrywczego nie wymyślimy. :P

Janusz S. pisze:Pewnie tak jak mnie pytania, na które autor nie lubi dostawać odpowiedzi.

Co innego, jakbym był trollem, który pisze dla pisania. Ale o malazańskiej na polskich stronach de facto niewiele się znajduje jakichś ciekawych informacji, więc ciężko znaleźć odpowiedzi na takie pytania. Po co w takim razie temat o Eriksonie na forum, jeśli pytać nie można? :wink:

Awatar użytkownika
Ciacho
Cthulhu

Postautor: Janusz S. » 19 lutego 2013, 23:46 - wt

Ciacho pisze:...
Co innego, jakbym był trollem, który pisze dla pisania. Ale o malazańskiej na polskich stronach de facto niewiele się znajduje jakichś ciekawych informacji, więc ciężko znaleźć odpowiedzi na takie pytania. Po co w takim razie temat o Eriksonie na forum, jeśli pytać nie można? :wink:

Przecież nie mam nic przeciwko pytaniom, Chodziło mi o to, że wkurzasz się jak ci ktoś odpowie nie po twojej myśli. Ani przez moment nie sugerowałem też nic na temat fascynujących stworzeń jakimi są trolle. I nie zależy mi na sporach z kimś kto lubi książki SE. Co innego gdybyś był fanem Ziemkiewicza albo Trudi Canavan. :wink: Może więc pogodzimy się ładnie i porzucimy już ten temat?
Janusz S.

Postautor: Ciacho » 19 lutego 2013, 23:46 - wt

Janusz S. pisze: I nie zależy mi na sporach z kimś kto lubi książki SE. (...) Może więc pogodzimy się ładnie i porzucimy już ten temat?

Mi też nie było na myśli, aby prowokować jakikolwiek spór, więc chyba nie ma nawet takiej potrzeby, aby się godzić, jeśli obie strony nie czują się obrażone. Jest wyjaśnione i jest okej. ;)

Awatar użytkownika
Ciacho
Cthulhu

Postautor: Yath » 19 lutego 2013, 23:46 - wt

@Ciacho: przecież nie zmuszasz nikogo, żeby ci odpowiedział. Odpowiadając, każdy robi to na własną odpowiedzialność :wink:

EDIT.
Zacytuję jednego z forumowiczów:
Każdy nowy lobbysta na rzecz Eriksona i Esslemonta jest bezcenny. :)
Żadna historia nie ma początku i końca. Początki i końce można wymyślić, by służyły jakiemuś celowi, chwilowym, ulotnym zamiarom, lecz ze swej fundamentalnej natury są czymś arbitralnym i istnieją wyłącznie jako wygodna konstrukcja ludzkiego umysłu.
Yath
Bezimenny

Postautor: Ciacho » 20 lutego 2013, 23:46 - śr

No to się cieszę, bo chyba z lekkim sumieniem mogę już teraz powiedzieć, że wchodzę w poczet fanów MKP i Eriksona. Ciężko chyba nim nie być, jeśli przebrnie się przez pierwsze dwa tomy i czyta się z zainteresowaniem dalej. Nie wierzę w tym przypadku w obojętne stany. Albo się tym jarasz albo rzucasz w diabły. :P

Możliwy spoiler z Tomu 4:

Ale powiem Wam, że jeśli do tej pory byłem przytłoczony mnóstwem informacji ogólnej z MKP i jakoś zacząłem się w tym odnajdywać, tak teraz przez tom Dom łańcuchów zostałem jeszcze dobity. :D Do tej pory byli T'lan Imasowie, Jaguci/Jhaguci,Trellowie Tiste Andii i sporadycznie Tiste Edur i jakoś łapałem się w tym, kto z kim ma zwadę, kto się toleruje, a z kim zawarte są sojusze. Ale w Domu Łańcuchów, jak pojawili się już na stałe Tiste Edur i doszli jeszcze Tiste Liosan ,Forkrul Assailowie i Bezimienni (I jeszcze nowe ogary są), to ja już niemal nic z tego nie wiem. :D . Nie wiem czy to ilość nacji i powiązań jest dla mnie faktycznie przytłaczająca, czy może przez to, że ten tom wyjątkowo długo czytam, bo nie mam za dużo czasu w tym lutym. Ale ogólnie jest ciężko to ogarnąć.

Awatar użytkownika
Ciacho
Cthulhu

Postautor: NoName » 20 lutego 2013, 23:46 - śr

Nie przejmuj się. Przeczytasz raz, potem drugi oraz trzeci (poprawiając wiadomościami z tego forum) i wszystko będzie jasne :wink:
Awatar użytkownika
NoName
Cthulhu

PoprzedniaNastępna

Wróć do Steven Erikson