Fall of Light

Moderatorzy: Nightchill, Dhuaine, Andrzej Miszkurka, Kalriem

Fall of Light

Postautor: Janusz S. » 10 kwietnia 2013, 23:46 - śr

Prowizoryczna data wydania następnego tomu trylogii Kharkhanas według Amazonu to 2 stycznia 2014.
760 stron.
A my jeszcze nic nie wykuliśmy w ciemności... :cry:
Janusz S.

Re: Fall of Light

Postautor: Janusz S. » 03 czerwca 2013, 23:46 - pn

Janusz S. pisze:Prowizoryczna data wydania następnego tomu trylogii Kharkhanas według Amazonu to 2 stycznia 2014.
760 stron.
A my jeszcze nic nie wykuliśmy w ciemności... :cry:

Rzeczywiście była prowizoryczna. Teraz jest 5 czerwca 2014: Amazon
Janusz S.

Postautor: Monya » 05 czerwca 2013, 23:46 - śr

Aaaa spoko, Kuźnia będzie u nas pod koniec czerwca więc nie jest tragicznie :P
Monya
Skryba

Postautor: Typical_troll » 10 lutego 2014, 23:46 - pn

...
Ostatnio zmieniony 02 grudnia 2014, 23:46 - wt przez Typical_troll, łącznie zmieniany 1 raz
A poza tym uważam, że należy wydać Esslemonta.
Typical_troll
Cthulhu

Postautor: Typical_troll » 17 września 2014, 23:46 - śr

...
Ostatnio zmieniony 02 grudnia 2014, 23:46 - wt przez Typical_troll, łącznie zmieniany 1 raz
Typical_troll
Cthulhu

Postautor: Searcher » 30 września 2014, 23:46 - wt

No to jeszcze rok trzeba poczekać - też oczekuję tej książki.
Awatar użytkownika
Searcher
Czytacz

Postautor: Shadowmage » 01 października 2014, 23:46 - śr

Ufff, to mam jeszcze masę czasu na przeczytanie "Kuźni..." :P
Obrazek
Ględzenie Shadowa - mój blog
Awatar użytkownika
Shadowmage
Wielki AQ

Postautor: Zeb » 30 października 2014, 23:46 - czw

Ja tez jakos nie mogę się zebrać. Stoi na półce od dnia wydania... Teraz powtarzam Patrole. Po weekendzie pewnie zaczne najnowszy tom. Jeszcze raz dzięki dla wydawnictwa za nową, "starą" okladkę.
Tak sobie myślę, że gdyby wszyscy ludzie byli braćmi to by nie było sióstr
Awatar użytkownika
Zeb
Bezimenny

Postautor: Typical_troll » 23 czerwca 2015, 23:46 - wt

Według malazanempire "Fall of Light" zostało dostarczone do brytyjskiego wydawcy, liczy sobie 355 tys. słów (Kuźnia miała 295 tys.) i jego data wydanie nie jest całkiem pewna. Według amazonu to dopiero 26 luty 2016. Książka ma się składać z dwóch głównych wątków, przeplatających się ze sobą.
SE pisze następną historię o Korbalu i Bauchelainie, a potem ma się zająć kontynuacją Willful Child.
Będzie też nowa wersja jego strony internetowej wraz z nową stroną Esslemonta - na razie nie działają, stara wersja strony SE też zniknęła z sieci.
Typical_troll
Cthulhu

Postautor: Shedao Shai » 26 czerwca 2015, 23:46 - pt

SE pisze następną historię o Korbalu i Bauchelainie, a potem ma się zająć kontynuacją Willful Child.

Ech, wyraźnie musi sobie odpocząć po głównym cyklu Malazańskim. Z jednej strony chciałoby się, żeby szybko skończył trylogię Kharkhanas i wziął się za trylogię Toblakai (Karsa, KARSA!!!!), ale z drugiej kompletnie rozumiem potrzebę zajęcia się czymś innym. 10 takich cegieł, w takim tempie... żeby każdy autor miał takie tempo i tak dobrze utrzymywał jakość... :wink: niech sobie Stephen poodpoczywa.
First In, Last Out
Shedao Shai
Pisarczyk

Okładka

Postautor: Typical_troll » 31 sierpnia 2015, 23:46 - pn

Mam mieszane uczucia co do okładki.
Obrazek

Wersja HQ
Typical_troll
Cthulhu

Postautor: Shedao Shai » 01 września 2015, 23:46 - wt

Taa, wygląda jakby była z jakiegoś... typowego fantasy :wink:

Niemniej trzeba powoli zacząć molestować naszego kochanego wydawcę o szybką premierę w Polsce! :D
First In, Last Out
Shedao Shai
Pisarczyk

Postautor: Typical_troll » 28 kwietnia 2016, 23:46 - czw

Fall of Light jest już dostępny. Spoilery nieznaczne.

Przeczytałem już większość i chociaż tak naprawdę nie ma w tym tomie wielu informacji naprawdę nowych i nieznanych, to mnogość szczegółów pozwala naprawdę zrozumieć pewne rzeczy z przeszłości świata MKP, w tym historię układu K'rula ze smokami, historię Kaptura i Jaghutów a rzeczy skromniejszej wagi choćby przeszłość domu Azath w Letheras. Historia pięciu Seregahli to zresztą jeden z zabawniejszych fragmentów tej książki. Rozpadają się też na naszych oczach pewne przekonania wyniesione z pierwszych tomów MKP i słowników terminów tam zamieszczonych. Zwłaszcza historia tzw. czterech pradawnych ras jest zupełna zmyłką, bo uzyskujemy potwierdzenie, że wiele innych ras było równie pradawnych. Tak naprawdę wiele wskazuje, że pradawne są tylko smoki i być może Azathanai. Erikson opowiada o tym wszystkim mieszając tragiczną historię Tiste i Matki Ciemności (jej pradawność jest co najmniej wątpliwa, bo wiele wskazuje, że była ona w znacznej mierze "dziełem" Draconusa). Tak naprawdę trylogia Kharkhanas jawi się bardziej jako opowieść o machinacjach i walkach pomiędzy Azathanai wraz z równoległą inwazją smoków z pierwszej groty. Tajemniczo brak jest K'Chain.
Cieszę się, że Steven Erikson pokazuje czasem, że dalej umie konstruować ciekawe historie, chociaż niestety dostajemy też sporą dawkę męczącego patosu i mętnej filozofii. To z pewnością nie jest cykl od którego należy zaczynać znajomość ze światem MKP.

Na koniec dialog pomiędzy K'rulem i Skillenem Droe (potężnym i gadokształtnym Azathanai) - dla zachęty:

- Powiedziałeś, że Starvald Demelain otwarła się dwukrotnie. O ilu smokach mówimy?
- Och, za pierwszym razem był tylko jeden i już jest martwy.
- Martwy?
- No cóż, na tyle martwy na ile smoki są w stanie być martwe.
- Kto go zabił?
- Nie jestem pewien. Truchło gnije na brzegu Vitru.
- Który to smok? Podaj mi imię!
- Korabas Otar Tantaral.
- Korabas!
- Nie martw się, - powiedział K’rul. Jeszcze z nią nie skończyłem.
Typical_troll
Cthulhu

Postautor: Shedao Shai » 29 kwietnia 2016, 23:46 - pt

Typical_troll pisze:mnogość szczegółów pozwala naprawdę zrozumieć pewne rzeczy z przeszłości świata MKP, w tym historię układu K'rula ze smokami, historię Kaptura i Jaghutów

W tym momencie zacząłem już przebierać nóżkami z niecierpliwością niczym licealny fanboj, chociaż kogo ja chcę oszukać, sam fakt że to Erikson i Malaz mi wystarcza żeby się ekscytować :wink: Takie informacje tylko zwiększają apetyt.

Ciekawi mnie w takim razie gdzie w tym wszystkim odnajdją się K'Chain, chętnie bym poczytał conieco o tej rasie w momencie, gdy byli na topie. Taki bastion sci-fi w sadze fantasy.

Przytoczony przez ciebie przykład tylko namieszał mi w głowie, czyli co, Korabas zginęła, a ukrzyżowano jakiegoś impostora? Wskrzeszono ją? Ech... tyle pytań. Czemu "Walk in Shadow" jeszcze nie jest wydane?! :mrgreen:
First In, Last Out
Shedao Shai
Pisarczyk

Postautor: Typical_troll » 09 maja 2016, 23:46 - pn

Z innych cytatów: surowe tłumaczenie fragmentu rozmowy Hauta z Koryą Delathe (ciekawe nazwisko, prawda?).
SPOILERY!
- Pewnego dnia Azathanai Errastas będzie starał się opanować magię zalewającą teraz tę krainę. I uczyni to poprzez rozlew krwi a jeśli mu się powiedzie, magia okaże się najokrutniejszym darem ze wszystkich.
- Wystawiłbyś mnie przeciwko Azathanai?
Haut wykrzywił twarz w uśmiechu. - Już mi go żal.

:)

I Ardaty z K'rulem.

- Ty... podstępny... sukinsynu. Jest jeszcze coś o co chcesz mnie prosić?
- Tak. Masz przejąć smocze truchło na południowym brzegu morza Vitru.
- Dlaczego?
- Jest mi potrzebne.
- Dlaczego?
- Kiedyś należało do Korabas, na zawsze odrzuconej przez swoich krewnych, gdyż jest...
- Pożeraczką Magii. Na Otchłań, K'rulu! Jednakże… zwłoki?
Potarł twarz.
- No cóż, tak. To skomplikowane, ale dokładnie w tej chwili ktoś kończy rytuał otwierający bramę do Groty Śmierci.
- Odnotuj, K'rulu, moją nadzwyczajną samokontrolę, skoro w tej chwili jeszcze cię nie duszę.
- Moja wiara w ciebie jest, jak zawsze, dobrze ugruntowana
- A w zamian za to wszystko?
- Twoja kochanka uciekła z Vitru w brzuchu Korabas, Ardato. Wkroczyła do komnat Kharkanas i przyjęła imię Tiste - T’riss. Moja moc przenika całą tę krainę, Ardato. Ona może próbować skryć się przed innymi Azathanai, lecz w moim przypadku nie jest to możliwe. Dlatego też, gdy skończymy, zabiorę cię do niej.
- Grota Śmierci? Naprawdę oszalałeś K’rulu. Kto jest jej władcą?’
Uśmiechnął się.
- Na razie nikt. Czy mamy umowę?

Więcej nie będę zamieszczał, żeby ktoś mi nie miał za złe.
To nie jest łatwa książka, ale naprawdę nieźle napisana. A udział mnóstwa postaci znanych nam z MKP powinien lekturę ułatwić. A to. że niektóre duchy zamieszkujące Domy Azath doszły w swoich rozmyślaniach do problemu świadomego obserwatora w fizyce kwantowej i ludzkiej zdolności do redukcji kwantowych fal prawdopodobieństwa? No cóż, przecież to tylko fantasy...
Typical_troll
Cthulhu

Wróć do Steven Erikson