Od mitu fo fantasy MKP

Moderatorzy: Nightchill, Dhuaine, Andrzej Miszkurka, Kalriem

Od mitu fo fantasy MKP

Postautor: baksik123 » 01 stycznia 2012, 23:46 - ndz

Hej potrzebuje pomocy z waszej strony otóż to wybrałem na maturę temat od mitu po fantasy. I postanowiłem użyć do tego książki MKP, więc tu do was prośba potrzebuje porównań z księga a mitami fantasy w sumie mam narazie takowy 1 a jest to mit Achillesa i jego myrmdomów których można porównać do podpalaczy mostów i Sójeczki no i kwestia bogów ale potrzebuje więcej takich porównań i liczę na waszą pomoc :)
baksik123
Czytacz

Postautor: NoName » 01 stycznia 2012, 23:46 - ndz

Oj, wybranie do tego MKP było raczej błędem. Powiązań z mitami raczej tu jak na lekarstwo. Przynajmniej od ręki, nikt z głowy ich nie przywoła.
Awatar użytkownika
NoName
Cthulhu

Postautor: grubshy » 01 stycznia 2012, 23:46 - ndz

Tez mi sie wydaje, ze nie dobrales za dobrze cyklu... oczywiscie jesli sie upierac zawsze cos da sie znalesc i mozesz sobie porownywac Maela do Posejdona a Karse do Heraklesa - ale po co?
Sa przeciez nawet pozycje takie jak cykl 'Troja' Gammela, ktore sa znanymi mitami napisanymi na nowo - radze szukac raczej czegos takiego.
We are the Dwarfs. You will be decapitated. Resistance is futile.
Awatar użytkownika
grubshy
Wielki AQ

Chce mieć satysfakcje że nauczyciele musieli przeczytać MKP :D za te wszystkie trudy w nauce
baksik123
Czytacz

Postautor: NoName » 01 stycznia 2012, 23:46 - ndz

To w sumie trochę dziwny powód. Na początek proponuje przejzeć wątki w tym temacie. Może coś tam znajdziesz co Cię zainteresuje.
Awatar użytkownika
NoName
Cthulhu

Po prostu ma to być ustna 15 minutowa wypowiedz na temat od mitu do fantasy
baksik123
Czytacz

Postautor: balum » 02 stycznia 2012, 23:46 - pn

MKP to niezbyt fortunna pozycja na taki temat. Erikson to z zawodu antropolog. Zamiast korzystać z gotowych mitów, tworzy tu własne. Podpalacze mostów są wzorowani na współczesnych komandosach. Bogów tez wymyśla na nowo, nie wzorując się na znanych mitologiach.
balum
Przechodzień

Postautor: Rusłan » 02 stycznia 2012, 23:46 - pn

Podobnie jak przedmówcy mam zdanie, że MKP nie za bardzo nadaje się tego celu. Lepiej byłoby wykorzystać "Amerykańskich Bogów" Gaimana lub "Ilion/Olimp" Simmonsa.
Awatar użytkownika
Rusłan
Bezimenny

Postautor: Janusz S. » 02 stycznia 2012, 23:46 - pn

balum pisze:... Bogów tez wymyśla na nowo, nie wzorując się na znanych mitologiach.

Ale pewne powiązania z mitologią grecką i jej gromadką skłóconych bóstw już można chyba znaleźć. Niektórzy bogowie w MKP mają dość wyraźnie przypisane zajęcia/atrybuty i to może posłużyć jako łącznik, jeśli potraktujemy działanie autorów MKP jak rozwinięcie koncepcji przywiązania bóstw do sił natury i różnych zjawisk, występujących na tyle regularnie, by doczekały się czegoś będącego uosobieniem tej siły/zjawiska.
Drugie narzucające się podobieństwo to układy rodzinne - stare pokolenie pradawnych bogów (tytani jako pradawni bogowie?) i ich potomstwo. Mael byłby może raczej Okeanosem? Tyche jako odpowiednik Oponn? Hades jako Kaptur? Dionizos jako Ursto i jego partnerka z Letheras?
Dla mnie główna różnica polega na tym, że autorzy MKP wymyślają swoich bogów mając znacznie lepszą wiedzę o funkcjonowaniu świata i siłach (zarówno fizycznych jak i społecznych) mających znaczenie dla jego kształtowania się niż starożytni Grecy (stąd przy powstaniu świata mamy Matkę Ciemność i Ojca Światło zamiast Uranosa i Gai). Zresztą można się zastanawiać czy Gaja nie jest odpowiednikiem Pożogi.
Nie szukam dalszych analogii, chociaż pewno da się je dość łatwo znaleźć (np. bogowie wojny).
Pomimo tego co napisałem, generalnie popieram poprzedników - wybór MKP może być błędem. a z pewnością będzie utrudniał a nie ułatwiał przygotowanie prezentacji.
Janusz S.

Postautor: baksik123 » 02 stycznia 2012, 23:46 - pn

No tak ale jak widze że ludzie wybierają do tematu tego np Władce pierścieni więc myślałem że z MPK też coś da się zrobić. W sumie moge z kilku książek to mogę wykorzystać bogów i ich analogie i coś z innej wziąć
baksik123
Czytacz

Postautor: NoName » 02 stycznia 2012, 23:46 - pn

Bo Tolkien garściami czerpał z mitologii ludów północy, czy to celtów czy wikingów (a imiona krasnoludów są wręcz przepisane, bodajże z Eddy). Jest tam multum zapożyczeń więc nie dziwota, że dzieła Tolkiena są popularne w tego typu prezentacjach.
Awatar użytkownika
NoName
Cthulhu

a Gdy już mniej więcej przygotuje to swoje dzieło będę mógł je tutaj zamieścić i może niektórzy z was będą mogli przeczytać i powiedzieć czy się nadaje ?

Czytałem ostatnio artykuł na necie o Tolkienie i wędrówce która jest zaczerpnięta z mitologi greków, celtów. Tolkien przedstawia to w "Hobbit czyli tam i spowrotem" no nie czyli głownie chodzi tam o Froda który przemierza świat w jakimś celu i podczas tej wędróki zmienia zachodzi w nim zmiana. To można to w sumie porównać według mnie do wyprawy przybocznej Tavore do Kolanse.Lub samego karse który podróżuje przesz duży obszar i ma swojego Bilba(samar dev) i podczas tej podróży zmienia się jego charakter.
baksik123
Czytacz

Postautor: NoName » 02 stycznia 2012, 23:46 - pn

To raczej podchodzi pod 'motyw' podróży, a nie 'mit' :D
Awatar użytkownika
NoName
Cthulhu

Ale motyw podroży w sumie występuje w mitologi np celtyckiej lub greckiej wyprawa po złote urno i np jako thor który podróżuje i pomaga ludziom
baksik123
Czytacz

Postautor: Odyn » 02 stycznia 2012, 23:46 - pn

baksik123 pisze:a Gdy już mniej więcej przygotuje to swoje dzieło będę mógł je tutaj zamieścić i może niektórzy z was będą mogli przeczytać i powiedzieć czy się nadaje ?

Lepiej tego nie rob bo Cie obleja i przypisza "kradziez" pracy z neta. Po co miec problemy? Tutaj figurujesz pod nickiem, w realu nauczyciele go nie znaja i nie wiedza, ze to akurat Ty zamiesciles swoja prace.
"Zdania są jak dupy. Podzielone."
Harry Callahan
Awatar użytkownika
Odyn
Puszkin

Następna

Wróć do Steven Erikson