R. Scott Bakker

Piszcie o wszystkich których kochacie, cenicie, podziwiacie...

Moderatorzy: Nightchill, Dhuaine, Andrzej Miszkurka, Kalriem

R. Scott Bakker

Postautor: karp » 16 sierpnia 2005, 23:46 - wt

Autor świetnego fantasy, jednego z anjlepszych na naszym rynku w ostatnich - latach moim zdaniem oczywiscie, a informacji o nim jak na lekarstwo... Na stronie Maga tylko pikczerek, na Polterze recka "Mroku...", a poza tym po polskiemu bida. Znalałem wywiadzik, ale niedość, że mało tego, to tylko dla znających angielski, ale jak ktoś ma ochotę:
http://www.sffworld.com/interview/7p0.html
karp
Czytacz

Re: R. Scott Bakker

Postautor: Spriggana » 16 sierpnia 2005, 23:46 - wt

karp pisze:Autor świetnego fantasy, jednego z anjlepszych na naszym rynku w ostatnich - latach moim zdaniem oczywiscie, a informacji o nim jak na lekarstwo... Na stronie Maga tylko pikczerek, na Polterze recka "Mroku...", a poza tym po polskiemu bida.
Przegapiłeś co najmniej jedną recenzję - w Esensji.
Obrazek
Awatar użytkownika
Spriggana
Jeszcze nienarodzony

Postautor: Feanor » 17 sierpnia 2005, 23:46 - śr

Trochę dłuższy wywiad z autorem, do tego po polsku, znalazłem jakiś czas temu tutaj.
Feanor
Przechodzień

Postautor: karp » 18 sierpnia 2005, 23:46 - czw

Dzięks
karp
Czytacz

Postautor: Galvar » 20 sierpnia 2005, 23:46 - sob

Tutaj możecie przeczytać recenzję "Mroku..." autorstwa mojej skromnej osoby. :wink: Mam też nadzieję, że wkrótce wywiąże się w tym wątku interesująca dyskusja na temat Bakkera i jego twórczości. :)
Ostatnio zmieniony 15 marca 2006, 23:46 - śr przez Galvar, łącznie zmieniany 1 raz
Galvar, mag z charakterem. ;)
Awatar użytkownika
Galvar
Asimov

Postautor: Szaruga » 14 marca 2006, 23:46 - wt

Hmmm, jeszcze kilka dni i "Prorok-Wojownik" będzie w sprzedaży! A autor już walczy nad trzecią częścią sagi - "The Thousandfold Thought" (żekłbym nawet, że wersja angielska już właściwie jest!!!).
Szaruga

Postautor: Vanin » 24 marca 2006, 23:46 - pt

Przed chwilą sprawdzałem w Merlinie, czy mają już w zapowiedziach tom 2, a przy okazji zauważyłem, że zmienił się tłumacz. Część pierwszą trylogii tłumaczyła Maciejka Mazan, drugą Wojciech Szypuła.

Jakoś mam przeczucie, że źle to wróży, bo ilekroć zmieniał się tłumacz w danej serii powstawało zamieszanie :?
Awatar użytkownika
Vanin
Mistrz Pióra

Postautor: Achmed » 28 marca 2006, 23:46 - wt

Vanin pisze:Jakoś mam przeczucie, że źle to wróży, bo ilekroć zmieniał się tłumacz w danej serii powstawało zamieszanie :?

No tak, generalnie zmienianie tłumacza jest zabiegiem dość niefortunnym. Ale czasem summa summarum wychodzi neutralnie lub nawet na plus. "Amberowi" albo "Pieśni Lodu i Ognia" nowi tłumacze nie wyszli na gorsze.
Na pajęczynie wyrazów - barwy, zapachy i dotyk,
Łąki, pałace i ludzie - drżący Rzym mojej duszy -
Geometria pamięci przodków wyzbyta brzydoty,
Zwierciadło żywej harmonii diamentowych okruszyn.

- J.K.
Achmed
Skryba

Postautor: Youkai » 20 kwietnia 2006, 23:46 - czw

Witam
Przeczytał już może ktoś część drugą? Jeśli tak to jakie są wrażenia - pozytywne, czy negatywne, a co za tym idzie czy warto kupić:).
'You're gonna carry that weight'
'All that you achieve shall turn to dust in your hands'

Nikt nie mówił, że życie usłane jest różami.
Awatar użytkownika
Youkai
Cthulhu

Postautor: Spriggana » 21 kwietnia 2006, 23:46 - pt

Achmed pisze:
Vanin pisze:Jakoś mam przeczucie, że źle to wróży, bo ilekroć zmieniał się tłumacz w danej serii powstawało zamieszanie :?

No tak, generalnie zmienianie tłumacza jest zabiegiem dość niefortunnym. Ale czasem summa summarum wychodzi neutralnie lub nawet na plus. "Amberowi" albo "Pieśni Lodu i Ognia" nowi tłumacze nie wyszli na gorsze.
No, teoretycznie po panu Kruku mógłby to ktoś popsuć bardziej, ale musiałby się naprawdę postarać... :twisted:
Obrazek
Awatar użytkownika
Spriggana
Jeszcze nienarodzony

Postautor: Aldarion_pl » 21 kwietnia 2006, 23:46 - pt

Przeczytał już może ktoś część drugą? Jeśli tak to jakie są wrażenia - pozytywne, czy negatywne, a co za tym idzie czy warto kupić.

Jeśli spodobał ci sie tom pierwszy spodoba ci sie drugi, mi on odpowiada ;]
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Aldarion_pl
Czytacz

Postautor: Youkai » 23 kwietnia 2006, 23:46 - ndz

Aldarion -> dzięki za odp, skorzystałem z rady i mogę powiedzieć, że koniec końców było chyba warto (nie licząc nieprzespanych nocy i spapranego kolosa :D).
Vanin -> mnie osobiście zmiana tłumacza wydała się niezauważalna

Książkę oceniam na 7-7,5/10. A jeśli ktoś chce wiedzieć czemu (albo by szukał opini), oto powody:
- pierwsze co się rzuca w oczy - ładna okładka (kolor przywodzący mi trochę na myśl spaloną słońcem pustynię)
- drobne literówki nie przeszkadzające w czytaniu
- jeśli zaś chodzi o samą treść kilka niespodzianek, które przeważyły na plus w odbiorze książki, się znalazło (szczególnie mam tu na myśli końcowe rozdziały). Trochę "nauki", trochę sztuki wojennej, autor nie zrobił z II-go tomu czystej siekaniny, co jest dobrym znakiem na przyszłość.
I to chyba by było na tyle jeśli mam nie spojlerować.

Awatar użytkownika
Youkai
Cthulhu

Postautor: Szaruga » 04 maja 2006, 23:46 - czw

Także przeczytałem już "Wojownika-Proroka". Uważam, iż książka jest bardzo udana, tak zresztą jak i cały cykl Bakkera. Widać, że spojrzenie młodego Kanadyjczyka na literaturę fantasy jest świeże, w znacznej części pozbawione często spotykanych odniesień do historii ludzkości. Szukając "na siłę" jakieś tam odniesienia się wprawdzie kojarzą, ale nie przesadzajmy - pod tym względem tekst jest bardzo "odautorski".

Zmiana tłumacza - fakt już tutaj poruszany, taże i mnie nie rzuca się w oczy. Okładka - no cóż, jest taka, jak w wersji z za oceanu, tym samym MAG trzyma się oryginału (i dobrze!!!). Teraz czekamy na "Myśl Tysiąckrotną". Kiedy ją uświadczymy po polsku?

Ach tak. Kontynuując wątek podpatrzony na innym forum - moją ulubioną postacią jest Drusas Achamian. Kellhus jest rzeczywiście osobą bardzo ciekawą, a jego możliwości, sposób w jaki okręca wokół siebie świętą wojnę wzbudza podziw. Jednocześnie jednak jest to postać wkurzająca i w dodatku na swój sposób fałszywa. Pełen wewnętrznych sprzeczności uczony powiernik wydaje się przy nim znacznie bardziej ludzki. A zresztą, w "Wojowniku..." Achamian także pokazał ząbki, i okazuje się, że co nieco potrafi zdziałać jeśli chce! Achamian dla mnie jest najciekawszą postacią cyklu!

Pozdrawiam!
Szaruga
Przechodzień

Postautor: Youkai » 04 maja 2006, 23:46 - czw

Przy takich możliwościach i rodzaju "misji" do wypełnienia raczej trudno wymagać, aby autor zrobił z Kellhusa szczyt cnót... (toby dopiero była ciekawostka :D), chociaż rzeczywiście sposób w jaki jego plany są realizowane jest... hmm "odstręczający".
Jeśli chodzi o Achamiana to małe co nieco to to było bez wątpienia;)

Awatar użytkownika
Youkai
Cthulhu

Postautor: Nightchill » 05 maja 2006, 23:46 - pt

W sprawie lubiebia/nielubienia bohaterów u Bakkera, to ja po pierwszym tomie nie lubiłam prawie nikogo. W miarę dało się lubić Esmenet i Achamiana, chociaż ten ostatni przez większość czasu był mocno żałosny. W "Wojowniku-Proroku" udało mi się polubić wszystkich. Najtrudniej było z Kellhusem, bo tego drania miałam ochotę udusić od początku, ale nareszcie pokazał jakies ludzkie oblicze, kiedy
spoiler pisze:nie zabił Cinauira, tłumacząc sobie, że jeszcze się przyda
bo to chyba jedyny moment kiedy skurczybyk okazał jakąś słabość i w dodatku chyba oszukał sam siebie (nie żeby nie wyszło na koniec, że nie miał racji ;)).
Awatar użytkownika
Nightchill
Moderator

Następna

Wróć do Ogólnie o autorach