Stanisław Lem

Piszcie o wszystkich których kochacie, cenicie, podziwiacie...

Moderatorzy: Nightchill, Dhuaine, Andrzej Miszkurka, Kalriem

Stanisław Lem

Postautor: Azazello » 27 stycznia 2009, 23:46 - wt

Przeglądam forum i z niejakim zdziwieniem odnotowuję brak tematu o najwybitniejszym (w mojej opinii) polskim pisarzu science-fiction.

Mnie Stanisław Lem, jakieś 1,5 roku temu, zaciągnął do fantastyki. Zaczęło się od "Solarisa", później był "Pirx", "Summa Technologiae", "Maska", "Głos Pana", "Opowiadania wybrane"... Krótko mówiąc sporo tego było - przerobiłem większość jego prac.
Do moich ulubionych książek Lema należą "Solaris", "Fiasko" i totalnie abstrakcyjny i zakręcony "Pamiętnik znaleziony w wannie" - wszystkie czytane po kilka razy, nieźle już poturbowane. Rad więc jestem, że za rozsądną cenę mogę je wymienić na nowe, twardookładkowe egzemplarze Agory. Jutro w kioskach pojawi się nieopublikowane dotąd dzieło Stanisława Lema "Sknocony kryminał". Jak dla mnie priorytet.

Z ciekawostek dotyczących pisarza można wymienić obsesję Phillipa K. Dicka, który to twierdził, że Lem jest tak naprawdę wieloosobowym komitetem mającym propagować komunizm. Ale co tam będę pisać - pewnie to znacie. Warto również wspomnieć, że Stanisław Lem jest bodaj najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem wszech czasów (no może poza Papieżem). Powstało także wiele filmów opartych na prozie Lema - najsłynniejszy to "Solaris" Stevena Soderbergha, a taki najbardziej "egzotyczny" to chyba zapowiadany na 2010 "Kongres futurologiczny", ekranizowany przez Izraelczyków.

Jak odbieracie prozę Stansława Lema? Czytacie? Lubicie?
Azazello
Czytacz

Postautor: grubshy » 27 stycznia 2009, 23:46 - wt

Nawet uwielbiacie - od lat Mistrz Lem niepodzielne zajmuje pierwsze miejsce na liscie moich ulubionych autorow.
'Solaris' czytalem juz tyle razy, ze nie zlicze, ale po 'Pirxa' czy 'Sledztwo' tez czasem chetnie siegne.
We are the Dwarfs. You will be decapitated. Resistance is futile.
Awatar użytkownika
grubshy
Wielki AQ

Re: Stanisław Lem

Postautor: Psychonauts » 08 marca 2016, 23:46 - wt

Wiecie może czy wydanicto literacke planuje wydać inne ksiązki Lema jak do tej pory Solaris, kongres, niezwycięzony i chyba jeszcze jakieś 4 tytuły? Czy to tylko kilka i wybrane?
Awatar użytkownika
Psychonauts
Skryba

Re: Stanisław Lem

Postautor: Shadowmage » 08 marca 2016, 23:46 - wt

Unikają w tym temacie deklaracji.
Obrazek
Ględzenie Shadowa - mój blog
Awatar użytkownika
Shadowmage
Wielki AQ

Wróć do Ogólnie o autorach