Glen Cook

Piszcie o wszystkich których kochacie, cenicie, podziwiacie...

Moderatorzy: Nightchill, Dhuaine, Andrzej Miszkurka, Kalriem

Postautor: Sędzia » 08 grudnia 2005, 23:46 - czw

ASX76 pisze:
"Czarna kompania" przez kilka pierwszych części może się podobać, niestety później następuje znaczący spadek poziomu. W ostatnich tomach jest wręcz dramatyczny... :P

mnie się te ostatnie tomy najbardziej podobają :) Cook się rozkręca. Ale ja w ogóle uważam Czarną Kompanię za jeden z najlepszych cykli fantasy jakie czytałem :P

w ostatnich tomach (chodzi mi o te, w których wybierają się na południe, a więc chyba od piątego) lepiej jest przedstawiona psychika bohaterów, a także zaczyna się rysować jakiś konkretny cel przed nimi. We wcześniejszych tomach celem było nie dać się zabić ;) Co oczywiście samo w sobie nie jest złe, ale w pewnym momencie zaczyna czegoś brakować.
Sędzia
Cthulhu

Postautor: Comatus » 08 grudnia 2005, 23:46 - czw

Dhuaine pisze:Skończyłam pierwszy tom Czarnej Kompanii i zabieram się za drugi :)

Ja dopiero mam w planie zacząć czytać, bo po tym jak przez dłuzszy okres na nią polowałem to teraz muszę sie nacieszyć jej widokiem na półce, a dopiero poźniej do lektury (inna sprawa, że w kolejce czeka jeszcze kilka pozycji :P)
Odważni nie żyją wiecznie, ale ostrożni nie żyją wcale.
Awatar użytkownika
Comatus
Mistrz Pióra

Postautor: Dhuaine » 08 grudnia 2005, 23:46 - czw

Czarna Kompania pewnie przelezałaby długo na mojej półce, gdyby nie to, że wzięłam ją na próbę - i musiałam wrócić do antykwariatu jak najszybciej po ewentualne następne części 8)
Ostatnio zmieniony 09 grudnia 2005, 23:46 - pt przez Dhuaine, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Dhuaine
Moderator

Postautor: Gość » 09 grudnia 2005, 23:46 - pt

"Czarna Kompania" jest świetna. Przynajmniej przez te 5 tomów, które dotychczas przeczytałem. A najlepszy i najmroczniejszy jest tom 2 "Cień w ukryciu". Później z tomu na tom coraz słabiej, ale i tak dobrze się czyta.
Z innych klimatów Glena Cooka polecam cykl o detektywie Garrecie :!:
Gość

Postautor: Comatus » 09 grudnia 2005, 23:46 - pt

Jak narazie z Cooka to przeczytałam pierwsza część Imperium grozy i gdyby nie to, że Czarna kompania jest ponoc świetna, to juz bym postawił kreske na autorze, a tak dałem mu drugą szansę ;)

Pierwsza częśc nie zachwyciła i była bardzo schematyczna, no i mało to wszystko odkrywcze było, no i nudne.... :/
Awatar użytkownika
Comatus
Mistrz Pióra

Postautor: Sędzia » 09 grudnia 2005, 23:46 - pt

Imperium Grozy nie czytałem, czeka na półce na swoją kolej, ale gdzieś kiedyś czytałem o tym cyklu, zdaje się na jakimś forum poświęconym Cookowi, że na początku wydaje się okropna, ale po pewnym czasie zaskakuje i okazuje się naprawdę dobra. Ile w tym prawdy - przekonam się jak przeczytam, ale tylko piszę żeby zasygnalizować.
Sędzia
Cthulhu

Postautor: Zeb » 09 grudnia 2005, 23:46 - pt

Jako cykl czyta się całkiem całkiem, ale Kompania lepsza to fakt
Tak sobie myślę, że gdyby wszyscy ludzie byli braćmi to by nie było sióstr
Awatar użytkownika
Zeb
Bezimenny

Postautor: Dusholap » 09 grudnia 2005, 23:46 - pt

CK jest najlepsza seria Cooka potem jest Garett i dopiero Imperium Grozy ktore sie powoli rozkreca i nie ma juz takiej dawki czarnego humoru jak dwie w/w. Sam przeczytalem CK 5 razy cala serie i ciagle do tego wracam teraz znowu przerabiam Zolnierze Zyja i znowu boje sie konca;]
Awatar użytkownika
Dusholap
Pisarczyk

Postautor: Dhuaine » 09 grudnia 2005, 23:46 - pt

Czytałam pierwszy rozdział z pierwszego tomu o Garecie (nie kupiłam, brakowało mu pięciu stron z tyłu :? ) i zrobił dobre wrażenie :) Lepsze niż początek Czarnej Kompanii, który był bardzo krótki jak dla mnie. Przez połowę książki przyzwyczajałam się do tego zwięzłego stylu. Pierwszy raz chyba widziałam aż taką kompresję treści :P "Czarna Kompania" spokojnie mogłaby być o 100 stron większa i nie nudzić.
Awatar użytkownika
Dhuaine
Moderator

Postautor: Comatus » 09 grudnia 2005, 23:46 - pt

Nie wiem jak z Imperium grozy, jak narazie zraziłem się na dobre i nie zamierzam inwestować w kolejne części, ale jeśli Czarna kompania okaże się dobra to może kiedyś jeszcze sięgnę do drugiej części Imperium, bo po pierwszej czułem się bardzo szczęśliwy, że skończyłem i to już koniec :/
Awatar użytkownika
Comatus
Mistrz Pióra

Postautor: Tommi » 10 grudnia 2005, 23:46 - sob

"Imperium grozy" nie jest takie złe, ale rzeczywiście dużo mu brakuje do "Czarnej Kompanii".

Zdecydowanie jednak najbardziej lubię Garreta. :D

PS. Mam dziwne wrażenie, że wszystkie cykle Cooka swoje najlepsze fragmenty mają w drugim i trzecim tomie :idea: Ciekawostka :!:
Tommi
Pisarczyk

Postautor: Dusholap » 10 grudnia 2005, 23:46 - sob

Comatus pisze:Nie wiem jak z Imperium grozy, jak narazie zraziłem się na dobre i nie zamierzam inwestować w kolejne części, ale jeśli Czarna kompania okaże się dobra to może kiedyś jeszcze sięgnę do drugiej części Imperium, bo po pierwszej czułem się bardzo szczęśliwy, że skończyłem i to już koniec :/

Polecam 3 czesc jest najlepsza z calej serii jesli chodzi o Imperium Grozy
Awatar użytkownika
Dusholap
Pisarczyk

Postautor: Comatus » 10 grudnia 2005, 23:46 - sob

Ale żeby dojść do trzeciej części trzeba najpierw zacząć i skończyć drugą, a jak narazie sie na to nie zanosi - tyle mam do nadrobienia i tyle nowych egzemplarzy na mojej półeczce :D
Awatar użytkownika
Comatus
Mistrz Pióra

Postautor: Dusholap » 10 grudnia 2005, 23:46 - sob

Swojego czasu chodzily plotki ze Cook sie chcial zabrac za CK ale wczesniejsze przygody a mial z czego wybierac bo w momencie kiedy zaczal pisac CK jej historia liczyla juz sobie 400 lat;] pod pioro mialy isc Pastelowe Wojny kto czytal wszystkie czesci wie o co chodzi. Sprawa przycichla ale fajnie bylo sie dowiedziec co sie stalo w Gea Xle itp miejscach ktore sie przewijaja w Grach Cienia ale ok nie bede rozpisywal dokladniej bo zacznie sie spoiler;]
Awatar użytkownika
Dusholap
Pisarczyk

Postautor: Robot » 16 grudnia 2005, 23:46 - pt

Witam o to wywiad z Cookiem

http://www.sfsite.com/10a/gc209.htm

Podobno nowy tom nowego cyklu jest świetny i zbiera dobre opinie. Dla zainteresowanych dodam ze The Tyranny of the Night ma być wydane i jest już tłumaczone przez Rebis. Od siebie jesze dodam że uwielbiam CZARNĄ KOMPANIE a to drugi to Cień w Ukryciu jest najlepszą książką fantasy jaką czytałem. Sorry ale taki Jordam to już zjada własny ogon tak samo jak Eddings, który przeszedł sam siebie kopiując scenę w słowo w słowe ze swojej książki.

Pozostaje nam w pierwszej kolejnosci czekać na nową książkę i w dalekiej przyszłości nowe księgi z cyklu Czarna Kompania.

Cytat z wywiadu:
" Are you finished with The Black Company do you think, or do you plan on writing more books in that milieu?

Should I live long enough there will be at least two more Black Company novels, A Pitiless Rain and Port of Shadows. "

Pozdrawiam wszystkich

Robert

:D
Robot

Następna

Wróć do Ogólnie o autorach